Potenciální zájemci o koupi se chtěli hlavně seznámit s tím, jaký je stavebně technický stav zámku, co všechno tento komplex budov a pozemků obnáší, i jaké má obec představy o budoucím využití.

„Představili jsme jim současnou situaci zámku a předali k prostudování dokumentaci, o kterou nás požádali. Jsme s nimi v kontaktu a čekáme, zda nám předloží nějakou konkrétní nabídku, hlavně svůj záměr se zámkem a termíny realizace. Pak budeme jednat, co dál. Nic není rozhodnuto, o zámek se mohou ucházet i další. Zastupitelstvo zatím pouze obecně schválilo záměr prodeje zámku bez termínů nebo kritérií výběrového řízení. Nechceme tak důležitou věc uspěchat,“ uvedl starosta Brantic Vlastimil Machů, který svou osobní iniciativou dokázal získat zámek do majetku obce.

Společně se starostkami Dívčího Hradu a Slezských Rudoltic dokázali v poslední chvíli zabránit podivné privatizaci tří státních zámků. Tehdejší majitel – ministerstvo zdravotnictví – chtěl prodávat tyto památky v jednom balíku s bezcennými paneláky.

Zámecký areál má účetní hodnotu kolem čtyř milionů korun. Zahrnuje kromě budov také pozemky o celkové výměře téměř hektar. Zastupitelstvo při schvalování záměru prodeje vloni v prosinci současně stanovilo, že účelem privatizace je vybudování společensko–kulturního centra na zámku, které může nabídnout také ubytování, stravování a turistické služby.

Loni se poprvé na brantickém zámku konal návštěvní den a zájem veřejnosti byl obrovský (viz. fotogalerie). Není se čemu divit. Tuto romantickou dominantu Brantic dosud většina lidí znala pouze zvenčí, protože po celá desetiletí byl objekt pro veřejnost uzavřen. U vchodu byly vystaveny historické fotografie zámku, který byl roku 1576 vystavěn na místě bývalé tvrze kancléřem krnovského knížectví Jeronýmem Reinwaldem. Mnohé návštěvníky překvapilo, jak je tato budova rozlehlá a kolikmámístností. Ve srovnání s vystavenými fotografiemi původních zámeckých interiérů až srdce bolelo, jak je tento objekt dnes pustý. Opravdu smutná podívaná se naskytla v místech, kde se na celkem zachovalém zámku podepsali cyničtí zloději kovů.

„Ještě než se nám podařilo vyhrát spor o vlastnictví zámku se státem, zmizely odtud všechny okapy, a na některých místech dokonce i plech ze střechy. Sebrali všechno, na co dosáhli,“ posteskl si starosta Brantic Vlastimil Machů.