Po večerní bouřce se šla Kateřina Lindovská, ředitelka Městského informačního a kulturního střediska (MIKS), podívat do Flemmichovy vily s obavami, že najde zatopené sklepy. Zažila však šok, když vešla do zimní zahrady, která je uvnitř objektu.

„Bylo to vážně drsné noční překvapení, voda zatékala skleněnou střechou zimní zahrady, a to přímo na jednokřídlý více než sto let starý klavír značné historické hodnoty, který jsme nedávno do vily přivezli, aby obohatil stálou expozici. Okamžitě jsem zmobilizovala další zaměstnance MIKS, aby přišli na pomoc. Kbelíky a hadry, kterými jsme odstraňovali potoky vody, pak už jen kmitaly,“ řekla nešťastná Lindovská.

Až ranní hodiny odhalily příčinu vytopení a poškození klavíru, který bude potřebovat rozsáhlý restaurátorův zásah. Vichřice polámala větve buků v přilehlé zahradě a ty svým pádem narušily právě skleněnou střechu zimní zahrady. Po tomto zjištění přivolali zaměstnanci MIKS zástupce vlastníka objektu a zaměstnankyně krnovského městského úřadu vše nafotila a sepsala pojistnou událost.

„Mrazí mě při pomyšlení, že by na střechu nespadla jen větev, ale třeba celý vyvrácený strom,“ uzavřela Kateřina Lindovská. Plánovaný program ve Flemmichově vile naštěstí nebude ohrožen a všechny slíbené akce se uskuteční. Prostor pod poničenou střechou byl zatím provizorně zajištěn proti zatékání při případném dešti. Byla pod něj umístěna rostlina ve velkém květináči. Zimní zahrada tak dostala svůj první exponát.

O předání historického klavíru jsme vás informovali ZDE.

Dita Voznicová