„Hlídáme především národní přírodní rezervace, kde se může veřejnost pohybovat pouze po vyznačených stezkách. Několik případů neukázněných borůvkářů jsme již letos řešili,“ řekl Milan Ulrych ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Počet bezohledných borůvkářů je srovnatelný s minulými lety. Odvíjí se totiž od úrody lesních plodů, která je letos spíše průměrná. Strážci hlídají zejména nejpřísněji chráněná území v okolí Pradědu, Šeráku, Keprníku a Králického Sněžníku. Borůvkáři v rezervacích mohou poškodit chráněné rostliny a rušit ptáky, například tetřívka nebo jeřábka. Za porušení zákazu vstupu mimo značené cesty hrozí pokuta až tisíc korun na místě, ve správním řízení až pětinásobek.
Striktní pravidla pro pohyb návštěvníků hor platí v nejpřísněji chráněných národních přírodních rezervacích, které tvoří pouze pět procent z celkové rozlohy chráněné oblasti. Do území s nižším stupněm ochrany mohou sběrači vstupovat, i zde však nesmějí borůvčí poškozovat. Problémem bývá zejména nešetrné používání takzvaných hřebenů, které keříky zbavují listí a vytrhávají je ze země.
„Lidé, kteří trhají pro komerční účely, bez hřebenů nesbírají. Nasbírají s nimi mnohonásobně více plodů než jen rukama,“ sdělil Ulrych. Na kvalitu prodávaných borůvek se zaměřují inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Kontrolujeme především hygienu prodeje, značení, jakost a způsob skladování. Spotřebitelé by měli především ovoce a zeleninu ve vlastním zájmu nakupovat očima,“ řekl tiskový mluvčí inspekce Ivo Klemeš.
Prodejci mohou borůvky nabízet jen celé, zdravé, čisté a bez plísně nebo hniloby. Zboží musí řádně označit a každý prodejce musí mít oprávnění k prodeji.