„Borůvkové knedle!“ stojí už na příjezdu do této vesnice směrem od Rýmařova. Z uvedené suroviny chystá šestnáct partnerských restaurací, nemluvě o dalších producentech: Od pivovarů, vinařů, likérníků až po výrobce svíček či oblečení s borůvkovými motivy. To hlavní se pak odehrává pod kostelem v centru Malé Morávky.

„Dnes jsem prodala zhruba dvě stě třicet až dvě stě padesát litrů borůvek,“ popisuje mladá paní u stánku, kde se nabízí tyto plody po 150 korunách za litr. Vedle je zmrzlinář, který kromě sorbetu – hádejte z čeho – sype čerstvé bobule na vybrané kopečky ledové pochoutky. Borůvkovými menu jsou oblepené i stanice autobusů.

Lidé se koupají ve Slezské Hartě a pozorují závody dračích lodí, 19. srpna 2023, Leskovec nad Moravicí.
VIDEO: Nával na Slezské Hartě. Žhnoucí slunce rozpálilo davy lidí i "draky"

„Máme nejenom knedlíky, kterých jsme prodali už asi pět set kusů, ale též borůvkový likér vlastní výroby,“ chlubí se další ze stánkařů a ukazuje „ploskačku“ s nápisem Borůvkový čert. Knedlíky se tady dají pořídit od 129 korun za kus … který je však velikosti slušného burgeru. K tomu samozřejmě cukr, rozpuštěné máslo a šlehačka.

„Borůvkové marmelády? Pět druhů: S portským vínem, s malinou a prosecem, s divokým pepřem a whisky, s kardamomem a růží, s levandulí,“ zní od jiného stánku. Někde už taktéž hlásí vyprodáno, například borůvkové frgály dovezou až v neděli. Stejně tak víno z těchto plodin u prodejce ovocných vín (kterých je tady povícero).

Samočep na kopci Štvanice v areálu Kraličák na Staroměstsku.
Bez obsluhy, nonstop a s výhledem. Pivní samočepy táhnou turisty i místní

„Máme dvaadvacátý ročník a ještě jsme množství borůvek nikdy nepočítali. Každá restaurace si ale připravila mezi jedním a třemi tisíci borůvkových knedlíků, vzhledem k tomu, že máme šestnáct partnerů, tak si každý vypočítá množství, které je zapotřebí natrhat a proměnit v jídlo. Je gigantické,“ dodává organizátor Boris Keka.