Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Borůvek je letos málo, navíc v Jeseníkách borůvčí likvidují ochránci přírody

Tradiční Borůvkové hody v Karlově pod Pradědem proběhnou jako obvykle 19. srpna. Jinak ale příznivce borůvek čekají spíš špatné zprávy.

8.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Úroda borůvek stejně jako u každého ovoce závisí na počasí. Kvůli suchu je ve většině lesů borůvek málo. Trochu lepší situace je v Jeseníkách, ale ani tam se borůvčí nemodrá bobulemi tak intenzivně jako v jiných letech.

Sběrači borůvek se tradičně spoléhají na lesy kolem Rešovských vodopádů, kde je několik vyhledávaných lokalit. „Borůvky sám sbírám, ale letos je to špatné. Hodně špatné,“ hodnotil situaci v této oblasti starosta Tvrdkova Josef Veiser.

Víc plodů může mít borůvčí ve vlhkých údolích a lesních porostech Hrubého Jeseníku, kde víc pršelo než v nižších polohách. Sázkou na jistotu jsou pouze kuchařky z Karlova pod Pradědem, místní části Malé Morávky, které přesně vědí, kam pro borůvky vyrazit.

Díky nim návštěvníci Jeseníků nebudou ochuzeni o 16. ročník borůvkových hodů, které pořádají 19. a 20. srpna.

Obsahem zdraví prospěšných látek sice borůvky patří k tomu nejcennějšímu, co Jeseníky nabízí, ale ochránci přírody z nich radost nemají. Borůvčí zde není původním druhem, takže mimo les vytlačuje cenné alpinské trávníky a oslabuje druhovou rozmanitost.

V těchto nejpřísněji chráněných lokalitách borůvčí zakrývá stále větší plochu a navíc svádí sběrače, aby nerespektovali pravidla pohybu v Chráněné krajinné oblasti CHKO Jeseníky. Borůvkáře nedokázaly usměrnit zákazy ani pokuty. To je jeden z důvodů, proč se ochránci přírody letos pouští do likvidace borůvčí podobným způsobem, jako v minulých letech bojovali s přebujelou nepůvodní klečí.

Před válkou se v okolí Pradědu stovky let zemědělsky hospodařilo, takže pasoucí se zvířata potlačovala borůvčí i kleč. Dnes je musí zredukovat pracovníci CHKO Jeseníky. Rozhodli se odstranit borůvčí zhruba na pětadvaceti hektarech mezi Petrovými kameny, Ovčárnou a okrajem Velké kotliny.

Až utichnou křovinořezy, nastanou zde vhodné podmínky pro návrat vzácných sasanek, hořců a ostřic. Prostředí bez kleče a borůvčí jistě ocení také endemické druhy motýlů, které potřebují k životu horské trávníky.

Autor: František Kuba, Daniela Tauberová

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vrcholu hory Kazbegi v Gruzii. Adam Matějka úplně vpravo.

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

Jiří Doleček vydal knihu Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha. Narodil se na Ukrajině, ve svých čtrnácti letech dal sbohem Sovětskému svazu a od roku 1947 už byl studentem krnovského gymnázia.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Měření škodlivost neprokázalo. Zápachu asfaltu se Krnov nezbaví

Poškozuje provozovna, kde se roztápí asfalt, ovzduší v Krnově? Ze dvou měření čistoty ovzduší vyplývá, že ne. Lidé bojující proti asfaltovně ale měření zpochybňují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení