Jaká nálada panuje na vrbenském pracovišti Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál? Ne každý se snadno smiřuje s faktem, že se ve školním roce 2014 až 2015 hovoří o přesunu padesáti procent žáků vrbenského gymnázia do Bruntálu, což se podle posledních informací změnilo dokonce až na definitivní zrušení vrbenského pracoviště školy.

„Fungování sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem je vážně ohroženo," řekl bývalý žák školy a dnes vysokoškolák Radek Fabian.

Proto společně s bývalým spolužákem a též nynějším vysokoškolákem Milošem Kopetkem stáli u zrodu petice za zachování jediné střední školy ve městě. „Zkuste si odpovědět na jednoduchou otázku: Vadí vám, že město Vrbno pod Pradědem přijde o střední školu, kam chodí studovat děti nejen z našeho regionu?" ptají se bývalí studenti v petici, rozmístěné na devíti místech ve Vrbně pod Pradědem.

Autoři petice požadují, aby město Vrbno pod Pradědem převzalo zpět zřizovatelské funkce od Moravskoslezského kraje. Chtějí, aby byl zachován obor sportovní gymnázium na gymnáziu ve Vrbně pod Pradědem a aby gymnázium fungovalo jako samostatná školská právnická osoba nebo ve společné správě s tamní základní školou.

Rovněž navrhují, aby střední školství ve Vrbně pod Pradědem spočívalo v otevření dalšího nebo dalších maturitních a učňovských studijních oborů, které by odpovídaly potřebám zaměstnavatelů v regionu.