Krnov byl mezi prvními městy, která se rozhodla čelit dotěrným obchodním praktikám. Už v roce 2013 krnovští zastupitelé schválením vyhlášky zakázali podomní prodej zboží i služeb.

Protože podobnou vyhlášku mají v Bruntálu i v dalších městech, nezvaných návštěv z oblasti podomního marketingu citelně ubylo.

Mezi těmi, kdo navzdory vyhláškám dál obcházejí domácnosti, jsou v našem regionu nejčastěji zástupci firem Comfort Energy a Bohemia Energy. Stojí za nimi stejní vlastníci.

V Krnově byli na tyto podomní prodejce elektřiny upozorněni strážníci městské policie hned ve třech případech.

„Obcházeli byty na Sídlišti pod Cvilínem, v pátek 2. března. První hlášení strážníci obdrželi z bloku K. V domě zastihli dva muže ve věku 26 a 18 let, kteří nabízeli elektřinu od společnosti Bohemia Energy,“ uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Že by o krnovské vyhlášce nevěděli?

Prodejci společnosti Bohemia Energy se s upozorněním na zákaz podomního prodeje v Krnově nesetkali poprvé.

Například koncem loňského roku strážníci v domě na Albrechtické ulici zastihli třiatřicetiletého zástupce Bohemia Energy, který se hájil tím, že není prodejce a jen pro firmu vyplňoval dotazníky.

Obyvatelé domu ale dosvědčili, že dotazník byla jen záminka, aby jim nabízel prodej energií.

Jak v loňském případě v Albrechtické ulici, tak i tentokrát na sídlišti hlídka strážníků prodejce seznámila se zákazem podomního prodeje v Krnově.

„Prodejci z domu odešli, ale poučení strážníků si k srdci nevzali. Už o půlhodinu později městská policie zaregistrovala hlášení obyvatele bloku A, který uvedl, že dva podomní prodejci energií se chtěli dostat k němu do bytu lstí, když se nejprve vydávali za kontrolory jeho dodavatele elektřiny společnosti ČEZ,“ popsala dita Círová další oblíbený trik jak proniknout do domácností.

„Když s nimi obyvatel bytu nechtěl jednat, legitimovali se kartičkou společnosti Bohemia Energy. To samozřejmě jeho názor nezměnilo a zabouchl mužům dveře před nosem. Když hlídka přijela na místo, prodejci se v domě už nenacházeli. Podle třetího hlášeného případu bylo zřejmé, že se přesunuli do bloku J,“ popsala Dita Círová taktiku neodbytných prodejců.

Sotva si oddechli ovyvatelé bliku A, už po dvaceti minutách telefonovala strážníkům obyvatelka jednoho z bytů v bloku J, kam se obchodníci s energií pohotově přesunuli.

„Sdělila strážníkům, že u jejích dveří zazvonili dva muži, kteří byli vlezlí a otravní a chtěli po ní faktury za energie. Když je její manžel odbyl, že na ně zavolá polici, utekli. Ani tentokrát je strážníci v domě ani v okolí nezastihli,“ doplnila dota Círová s tím, že přesto si mohou být tito podomní prodejci jisti, že skončí u přestupkové komise.

Městská policie už v prvním případě v bloku K zjistila jejcih totožnost a celou záležitost postoupila do přestupkového řízení.