Úprava bodového systému pro řidiče, kterou navrhl Senát a která obsahuje i kontroverzní ustanovení o toleranci malého množství alkoholu, dostala v poslanecké sněmovně zelenou. Včera prošla prvním čtením. Nicméně už teď je jasné, že poslanci ji budou chtí pozměnit.

Novela konkrétně ruší odebírání bodů za alkohol za volantem do 0,3 promile. Takovým řidičům by nově hrozila maximálně pokuta ve výši pěti tisíc korun. Tento návrh už dříve kritizoval premiér Petr Nečas (ODS), včera se k němu přidala řada opozičních poslanců. Autoři novely naopak argumentují tím, že podle expertů ministerstva zdravotnictví do hranice 0,24 promile alkoholu není možné prokázat ovlivnění řidičova chování za volantem.

V případě většího množství alkoholu by se naopak trest zvýšil ze šesti na sedm bodů. Další kontroverzní částí novely je návrh, aby řidiči, kteří spáchali za tři měsíce více přestupků, byli potrestáni srážkou bodů jen za nejvážnější z nich. Novela také ruší bodový postih za menší překročení rychlosti. Ten, kdo rychlost nepřekročí v obci o více než pět kilometrů za hodinu a mimo obec o deset kilometrů za hodinu, by mohl vyváznout jen s pokutou.

Pouze o dva body místo současných tří by pak přišli řidiči, kteří by za jízdy drželi v ruce telefon. Zcela by se mohl zrušit jednobodový postih pro ty, kteří nebudou ve dne svítit. Přísnější postih naopak senátoři požadují za nepoužití bezpečnostních pásů nebo autosedačky u malých dětí. Řidiči by v takovém případě přišli o tři, respektive čtyři body. Konečná podoba zákona ale může být odlišná, poslanci totiž mohou původní návrh ještě změnit.

(ČTK)