Šest družstev odvážlivců se sešlo u mostu za městskými lázněmi, aby zde poměřili své síly nejen mezi sebou, ale také s přírodou. Letošní ročník Neckiády komplikoval nízký průtok v řece Opavě, plavidla drhla o dno, a soutěžícím v mokrých kostýmech byla docela zima.

„Na Bělěhrad! Je to touto cestou ještě daleko?“ ptal se organizátorů i okolostojících diváků nejstarší účastník neciády pětapadesátiletý Vlastimil Štverák alias Švejk. Oděn do pánských podvlíkaček a vyzbrojen dřevěným plavidlem i taškou první pomoci zdatně a s úsměvem zdolával jeden úkol za druhým.

Proti nevlídnému počasi bojovali úsměvem

Úsměv nechyběl žádnému z účastníků pátého ročníku soutěže. Jen s humorem totiž bylo možné překonat nástrahy a překážky, které jim nadělila příroda. První termín neckiády, plánovaný na začátek července musel být kvůli dešťům a zvýšené hladině řeky zcela zrušen, ale ani náhradní termín nebyl bez komplikací. Zatažená obloha a studený vítr naznačovaly, že léto je nenávratně pryč a mnozí mysleli spíše na čaj a teplé oblečení než koupel ve studené řece.

„Neckiádu jsme zrušit nemohli, vždyť to byla poslední možnost jak letošní ročník uskutečnit. Byli jsme připraveni, že pokud bude počasí skutečně špatné, vezmeme lodě na ramena a projdeme si trasu alespoň pěšky po břehu,“ představila záložní plán organizátorka akce Věra Horáková.

Plavci překonali nejen nástrahy klání, ale také sami sebe

Počasí nakonec soutěžícím nabídlo i svou přívětivější tvář. „Myslím, že na Neckiádě vyhrávají všichni. Alespoň v tom, že dokážou překonat sami sebe. Přesto mějte na paměti hlavně své zdraví a pokud byste pociťovali zdravotní potíže, neriskujte a trasu raději dokončete po břehu,“ varovala ještě před startem námořníky s potrhlými plavidly Horáková.

Na soutěžící čekaly na osm set metrů dlouhé trase čtyři úkoly. První bylo „lovení ryb“, neboli povinné vypití nabízeného džusu či plechovky piva. Následovalo rozbíjení balonků zavěšených nad řekou a házení frisbee diskem na cíl. Posledním úkolem se pak stal již tradiční slalom.

Vítězem letošního klání se nakonec stal Veterán, za ním se na druhém místě umístila posádka Svatebního lože a bronzovou medaili si odnesl Klaun. O čtvrté až šesté místo se pak podělily Plavčice s Indiánem.