Barokní křížová cesta v Rudě u Rýmařova je turisty vyhledávanou památkou i místem s úžasným rozhledem po kraji. Sjíždí se sem i věřící, vždy první neděli v srpnu se v Rudě koná pouť k Panně Marii Sněžné, letos to bude 5. srpna.

Hlavním celebrantem poutní slavnosti bude biskup František Václav Lobkowicz, bohoslužba začíná v 11 hodin. Mše svatá bude sloužena také v 9 hodin a ve 13 hodin vyjdou věřící od kostela směrem na Křížový vrch, kam vedou jednotlivé zastavení křížové cesty. „Unikátní barokní ztvárnění křížové cesty z pískovce stojí v Rudě u Rýmařova od roku 1760 a navazuje na vybudování poutního kostela, který nechal v letech 1756 až 1758 uničovský rychtář Jiří Greschenberger,“ připomenul historii místa mluvčí Biskupství ostravsko-opavského Pavel Siuda.

„Nový kostel nechal rychtář postavit z vděčnosti za záchranu života po nehodě kočáru, který se v lokalitě stala v roce 1755. Společně s jedním z radních cestoval do hornického města Ruda a během jízdy havaroval, když se jim splašily koně,“ dodal Pavel Siuda. Při pádu kočáru se modlili k Panně Marii s prosbou o záchranu a slíbili, že ve vesnici postaví kostel.

Žehnání penzionu Johannes ve Staré Vsi

Biskup Lobkowicz po pouti v Rudě u Rýmařova požehná nový penzion Johannes ve Staré Vsi, který vznikl přestavěním fary. Žehnání rekreačního objektu začíná ve 14.30 hodin.

Fara nebyla již dlouhá desetiletí využívána a pomalu chátrala. Biskupství objekt odkoupilo od farnosti a kompletně jej opravilo, má kapacitu 30 lůžek. První turisté se v penzionu mohou ubytovat od 10. srpna.

„V objektu budou k dispozici čtyři apartmány s vlastní kuchyňkou, koupelnou a toaletou a v podkroví další tři pokoje s vlastní koupelnou a toaletou,“ uvedl projektový manažer biskupství Miroslav Přikryl. Jeden z apartmánů je přizpůsoben jako bezbariérový a je využitelný pro vozíčkáře. Cena za ubytování začíná na 290 korunách za osobu a noc.

Biskupství při rekonstrukci interiéru i exteriéru dbalo na uchování atmosféry kvalitního historického objektu, který pochází z roku 1884. „Název penzionu byl odvozen od tehdejšího donátora této stavby – Johannese Siebra, který byl papírníkem v nedalekých Janovicích, a jehož dodnes připomíná i mramorová pamětní deska na chodbě penzionu,“ podotkl Přikryl.

Atmosféru dotváří replika původního malovaného stropu ve společenské místnosti, opravená původní kachlová kamna i kvalitní dřevěný historizující nábytek.