Biskup ocenil manželský pár, protože je příkladem pro další křesťany a povzbuzením pro celou farnost. Biskup František Václav Lobkowicz udělil 16. října v den sv. Hedviky, která je patronkou ostravsko-opavské diecéze, ocenění věřícím, kteří se dlouhodobě angažují ve svých farnostech nebo v Charitě.

„Před biskupa Lobkowicze předstoupilo 32 osob, ale děkovných listů si nechalo letos biskupství natisknout jen devětadvacet. Na třech z nich jsou totiž uvedena jména manželských párů,“ uvedl mluvčí biskupství Pavel Siuda.

Za dlouholetou angažovanou službu ve své farnosti, pomoc při opravách kostelů a příkladný život křesťanské rodiny byl oceněn také Vojtěch Zatloukal se svou manželkou Annou, kteří jsou už přes 40 let součástí farnosti Vrbno pod Pradědem.

Vojtěch Zatloukal pochází z Prostějovska, z rodiny se 14 dětmi. Jeho manželka Anna z okresu Bardějov. Poznali se v Rýmařově, kde Vojtěch Zatloukal dostal jako veterinář umístěnku a Anna přišla do pohraničí s rodiči.

Do svého manželství si přinesli také víru a oddanost církvi, které se snažili předat i svým třem dětem. Synu Vítovi, který se stal později knězem, a dcerám Janě a Haně. Jejich obětavost přinesla vrbenské farnosti stovky hodin brigádnických prací při opravách kostelů ve Vrbně pod pradědem, ve Vrbně-Mnichově a v Široké Nivě.

Do zvláštní péče si vzali zejména kostel Navštívení Panny Marie v Mnichově. Od úklidu, výzdoby, starosti o okolí až po kostelnickou službu. Vojtěch Zatloukal v chrámovém sboru desítky let zpíval žalmy při bohoslužbách. Jeho choť byla vždy ochotna postarat se zázemí brigádníků při opravách.