VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bič na opilce a žebráky v Krnově neschválili

Krnov - Vášnivou debatu na zasedání krnovského zastupitelstva rozpoutala vyhláška na potírání žebroty a konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.

22.6.2008
SDÍLEJ:

Obyvatelé Krnova musejí často přihlížet, jak bezdomovci nejčastěji v okolí hypermarketů, parků, autobusového i vlakového nádraží popíjejí alkoholické nápoje a peníze na ně si většinou obstarávají žebrotou.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Přestože návrh vyhlášky byl konzultován s ministerstvem vnitra a podobné omezení už zavedla řada měst, například Karviná nebo Nový Jičín, krnovští zastupitelé ji na první pokus neschválili. Zastupitelé si uvědomují, že je potřeba obtěžující chování skupinek žebráků a opilců nějakým způsobem řešit, ale navrženou vyhlášku považují za nejednoznačnou.

Obyvatelé Krnova musejí často přihlížet, jak bezdomovci nejčastěji v okolí hypermarketů, parků, autobusového i vlakového nádraží popíjejí alkoholické nápoje a peníze na ně si většinou obstarávají žebrotou. Podle zkušeností městské policie má vyhláška stanovit zóny, kde to bude nepřípustné. Přijetí vyhlášky by strážníkům dalo více možností, jak učinit přítrž těmto někdy až otřesným výjevům. Díky vyhlášce budou mít policisté kompetenci proti opilcům a žebrákům zakročit už v situaci, kdy popíjejí nebo oslovují lidi na veřejnosti a nebudou muset se zákrokem čekat, až provedou něco závažnějšího.

Zastupitelé se snažili maximálně rozšířit seznam lokalit, kde by byla žebrota a konzumace alkoholu zakázaná, až je musela starostka Renata Ramazanová upozornit, že nemohou vyhlášku vztáhnout na celý intravilán města. „Vytipovali jsme lokality, které jsou extrémně zatěžovány. Jedná se hlavně o prostory parků, školských zařízení a prostranství okolo Hypernovy. Jde nám o to, aby opilci nebyli na očích veřejnosti,“ uvedl zastupitel Jaroslav Mlček.

Zastupitel Marian Przybyla upozornil, že vyhláška je v mnoha ohledech nejednoznačná. Není například jasné, co je žebrota a co ne. Vyhláška považuje za žebráka každou osobu, která ústní formou požádá o poskytnutí daru. „Vyhláška by měla být přesná. Zní to absurdně, ale podle textu vyhlášky se žebroty dopouštějí také organizátoři veřejně prospěšných sbírek. Naopak žebrák, který lidi neoslovuje, ale jen si dá na kolena cedulku s prosbou o peníze a třeba hraje na harmoniku, zřejmě veřejný pořádek nenarušuje,“ upozornil na nedostatky Przybyla. „Měli bychom si také ujasnit, zda touto vyhláškou zakazujeme tradiční průvody maturantů, na kterých študáci vybírají peníze. Je to sbírka, nebo žebrota?“ upozornila na další nejasnost místostarostka Alena Krušinová.

Ukázalo se, že schválením vyhlášky by se maturanti, tříkráloví koledníci i dobrovolníci vybírající peníze na boj proti rakovině nebo pro oběti zemětřesení rázem ocitli na hraně přestupku. Sporné situace našli zastupitelé také v případech veřejného popíjení alkoholu. Navíc vyhláška v některých pasážích důsledně zakazuje konzumaci alkoholu a jinde hovoří pouze o omezení konzumace.

„Nesrovnalostí je už ve vyhlášce mnoho, a proto navrhuji její stažení z programu jednání,“ navrhl Jiří Veverka a jeho návrh byl přijat. Zastupitelé o přepracované verzi vyhlášky budou jednat na dalším zasedání.

Autor: František Kuba

22.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto z loňského ročníku.

Setkání u vánočního stromu v Bruntále provází jarmark

Rýmařov. Ilustrační foto.

Vzniká databáze fotografií Rýmařovska

Na Cvilíně obnovují historické stezky a instalují lavičky

Technické služby Krnov na Cvilíně renovují původní štětové cesty a probíhá zde i obnova stezek, které zde vybudovali už sudetští Němci.

David Galvas: Hokej mi chyběl, Krnov je mi sympatický

/ROZHOVOR/ Letošní sezonu odstartoval obránce David Galvas v barvách druholigového Slezanu Opava. V říjnu se rozhodl svou bohatou kariéru pověsit na hřebík a ze dne na den se stal trenérem.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Čestný člověk

Když jsem na základce chodil do čtvrté třídy, rozmohl se nám v družině takový nešvar.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Školní, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT