Projekt takzvaných bezpečnostních dobrovolníků vyšel z dílny Ministerstva vnitra, které jej letos spouští třetím rokem po sobě. Města a obce si o dotaci na něj mohou zažádat do konce ledna. Zájem však není příliš velký a nejinak je tomu také v okrese Opava a Bruntál.

Hlavním smyslem bezpečnostních dobrovolníků by měla být pomoc strážníkům v ulicích. „O zřízení těchto bezpečnostních hlídek v Opavě neuvažujeme, takže o dotaci žádat nebudeme. Rádi bychom však tuto problematiku řešili jiným způsobem. Tyto záměry jsou však teprve u svého zrodu a ještě o nich nebylo informováno ani vedení města. Vše je v jednání," nastínila tisková mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Ve městě však již řadu let fungují strážci přechodů. Ti ve spolupráci se strážníky dohlížejí na bezpečnost školáků při přecházení vybraných přechodů pro chodce.

Ani v Hlučíně v budoucnu zatím žádné pomocné hlídky nepotkáte. „Máme naši městskou policii, která má smlouvu o vykonávání své činnosti i s několika okolními obcemi. A strážníci zajišťují ve spolupráci s Policií České republiky bezpečnost a pořádek ve městě dostatečně," konstatovala tisková mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková.

Obdobná je situace v Bruntále. Zde na pořádek v ulicích dohlížejí nejen policisté a strážníci, ale také asistenti prevence kriminality. Ti jsou sice k městské policii zařazeni, avšak nejsou strážníky v pravém slova smyslu, po městě však podobně jako oni chodí ve služebních stejnokrojích.

„Jsme takovou prodlouženou rukou městské policie, nejsme ale represivní složkou. Spíše působíme jako mediátoři, snažíme se tedy být prostředníky při řešení sporů. Naší doménou je zejména preventivní činnost," vysvětila koordinátorka asistentů prevence kriminality Jana Černínová.

V řadě měst a obcí však naráží projekt bezpečnostních hlídek také na jednu věc někteří jej vnímají jako jakési pokračování Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti, která u nás fungovala za minulého režimu.