Česká národní banka vydala před nedávnem bližší informace k výkladu nového zákona o oběhu bankovek a mincí, který platí od července letošního roku. Podle něj má držitel běžně poškozené bankovky právo na její bezplatnou výměnuu bankovní přepážky. Vyzkoušeli jsme za vás, zda to platí.

Stokoruna měla na spodním okraji vytržený půlměsíc o přibližně centimetrovém průměru. Úředník za přepážkou krnovské pobočky České spořitelny nám ji zcela bez problémů vyměnil. „Nově je tato služba bankám uložena. To zákon dříve nenařizoval, poškozené bankovky proto banky mohly vyměňovat v omezeném množství či za úplatu,“ potvrdil pokladník u přepážky.

Podle jeho zkušeností patří do kategorie vymezené jako běžně poškozená bankovka tak devět případů z deseti. „Bankovky si u nás lidé mění celkem často. Chodí s obavou, ale ve většině případů jim za poškozené dáváme plnou výši. Ale poškozenou bankovku musí podle zákona přijmout i obchodník, který podniká jako právnická osoba nebo směnárna,“ doplnil odborník z České spořitelny.

Například obchodní řetězce, ale i směnárníci je tedy od vás musí přijímat, a dál už nevydávat. Odvedou je své bance v tržbách, a tím je vyřadí z oběhu. I oni dostanou od banky náhradu. Pod pojem běžně poškozená bankovka se řadí například jednostranně popsané bankovky, dále bankovky roztržené na dvě části, natržené, bankovky s utrženým rohem nebo vyprané. Nesmí být na nich změny viditelné okem, aby bylo možné lehce zkontrolovat jejich pravost.

Bance, která by odmítla vyměnit takto poškozenou bankovku, hrozí zákon pokutou do milionu korun.