V prvních dnech po vydatné sněhové nadílce se běžkaři řádně zapotili, než si hlubokým prašanem prošlápli kvalitní bílou stopu. Proto těžce nesou, když se na některých lesních cestách odhrnul sníh i s jejich upravenou dráhou.
Krnovští běžkaři si oblíbili oblast Ježníku, protože u sanatoria mohou snadno parkovat a hned vedle točny jim začínají cesty k zajímavým cílům.
Běžkaři se navzájem zdraví, ze solidarity odklízejí ostatním spadané větve ze stopy a ti, kteří stoupají do kopce, džentlmensky dávají přednost sjíždějícím. Nikdo jim nepomáhal vytvořit stopu sněžným skútrem se značkovačem, takže si jí váží jako společného díla.
Poničená běžecká stopa
Minulý týden v úterý 12. ledna po víkendu bohatém na sníh ale běžkaři nešetřili nadávkami, když zjistili, že lesní silnička se závorou, která začíná u sanatoria, byla prohrnuta a frekventovaná běžecká stopa už docela patří minulosti.
„Byla to nádherná stopa, jezdili jsme tudy celý víkend. Pak ale prohrnuli cestu až na štěrk. Traktor s pluhem to odhrnoval tak důkladně, až za ním kromě sněhu lítala i hlína. Nenechali nám ani úzký pruh sněhu na kraji cesty na novou stopu. Ptal jsem se na lesní správě, proč to dělají. Řekli, že se musí v lese pracovat a že cesta musí být prohrnutá pro případ, kdyby se do lesa musela dostat záchranka. Proč to nemůžou odložit? Co mají tak naléhavého na práci v zasněženém lese?“ zlobil se starší běžkař při pohledu na prohrnutou silničku u sanatoria.
Jeden z místních běžkařů Pavel Raida dokonce poslal stížnost na Lesní správu města Krnova.Běžkař Pavel Raida dokonce poslal stížnost na Lesní správu města Krnova. „Na vašich stránkách je uvedeno, že oblast lesů kolem Ježníku patří mezi oblíbená rekreační a turistická místa. V současné době při mimořádně dobré sněhové pokrývce jsou turistické trasy i ostatní lesní cesty využívány především početnými běžkaři.
Spor o využití lesních cest v zimě se rozhořel na Ježníku u Krnova. Jezdit po nich musí lidé starající se o zvěř a pracující v lese, ale běžecké dráhy si zde také pracně vyšlapali sportovci.
Jako jeden z nich jsem byl nemile překvapen, když na mnoha místech, i na těch nejfrekventovanějších úsecích lesních cest, byla s pomocí těžké lesní techniky pluhem odstraněna vysoká sněhová vrstva s již vyjetými běžeckými stopami. Tento zásah byl proveden po celé šířce cest a to velmi důkladně, doslova až na kámen. Řada širších lesních cest byla bez zjevných důvodů alespoň projeta traktorem a poměrně kvalitní běžecká stopa z nich byla rovněž odstraněna. Proklamovaná podpora turistiky a rekreace v této oblasti se tak stává pouhou frází,“ napsal ve své stížnosti Pavel Raida.
V lese se musí pracovat i v zimě
Podle technika Lesní správy města Krnova Jaroslava Červinky je právě zasněžený les pro určité lesnické práce ideální období. S odhrnutím sněhu lesníci čekali, až přestane sněžit, aby nedělali zbytečnou práci, takže celý víkend i v pondělí měli běžkaři lesy na Ježníku jen pro sebe. V úterý 12. ledna se na Ježníku prohrnuly necelé dva kilometry lesních cest.
„Podobná situace na Krnovsku nastala už před čtyřmi lety, když napadlo hodně sněhu a bylo nutné určit, kde se budou lesní cesty prohrnovat a kde ne. Dohodli jsme se s Klubem českých turistů, které trasy jsou vhodné pro běžkaře, abychom našli kompromis jak zajistit zimní lesní práce v nezbytném rozsahu a současně ponechat co nejvíc příležitostí pro běžkaře,“ konstatoval Jaroslav Červinka.
„Prohrnují se jen důležité páteřní komunikace, zatímco například cesty směrem na Mohylu se s ohledem na běžkaře neprohrnují. Lidé, kteří pracují v lese, se musí nějak dostat do práce i v zimě. Současné počasí je ideální pro pálení klestu a musí se také průběžně monitorovat a odstraňovat polomy a vývraty, které způsobil vítr nebo námraza. Když všude leží půl metru sněhu, zvěř strádá a je potřeba ji přikrmovat,“ uvedl Jaroslav Červinka, podle kterého se nezbytné zimní lesní práce zdaleka netýkají jen městských lesů na Ježníku a na Cvilíně, které obhospodařuje Lesní správa města Krnova.
„Stejná situace je také v sousedních státních lesích, kam kolegové navzdory sněhu musí mít přístup s traktorem, a ne vždy při tom mohou brát ohled na trasy běžkařů,“ dodal Červinka, podle kterého je nutné správně vybalancovat hospodářské a rekreační funkce lesa.
Nárok si dělá každý
„Jedná se o problém, který se pravidelně opakuje vždy po napadnutí většího množství sněhu. V tu chvíli to vypadá, že existují pouze jen lyžaři a nikdo jiný nemá právo cokoliv v lese pohledávat. Všechno je ale trochu jinak. Lesní správa má také své úkoly, které se musí plnit v určitých termínech nebo za určitého počasí.Také my vítáme sněhovou pokrývku, která nám umožňuje bez nebezpečí vzniku požárů pálit klest při vyčištění ploch po kůrovcových těžbách. Naši pracovníci by asi nebyli nadšeni, kdybychom jim řekli, že se musí do práce dopravit na lyžích. Kromě vyznavačů lyžařského sportu jsou tu i pěší turisté, chovatelé psů a pacienti z léčebny na Ježníku, kteří si chtějí také vychutnat zimní prostředí v lese. Jsou tu i myslivci, kteří musí zajišťovat přikrmování zvěře,“ doplnil ho kolega Ivan Vrátný z Lesní správy Krnov.
Lesní správa v roce 1998 nechala zpracovat studii rekreačního využití příměstských lesů v okolí Krnova. Na základě této studie bylo v okolí Krnova zařazeno 482 hektarů lesních pozemků do kategorie lesa zvláštního určení, kde jsou posíleny rekreační funkce na úkor hospodářského využití.
Výsledkem je například to, že v lese na Cvilíně a na Ježníku vzniká systém odpočívadel, laviček a orientačních tabulí. Přesto hlavní činností lesní správy nadále zůstává zalesňování, péče o lesní porosty, ochrana stromů před škůdci a těžba dřeva.