Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, do kterého spadají kromě obcí také různé subjekty podnikající v cestovním ruchu, rolby sice nevlastní, ale přispívá statisíci korun na jejich provoz a také pro běžkaře zajišťuje informační servis.
„V minulých letech bylo udržováno kolem 450 kilometrů běžkařských tras, v nadcházející zimě jsme jich zachovali 340 kilometrů, z údržby jsme samozřejmě vyřadili ty nejméně frekventované. Ale kilometry dalších tras se ke ještě starají například provozovatelé lyžařských areálů, takže Jeseníky mají v zimě co nabídnout,“ vysvětlil ředitel sdružení cestovního ruchu Jan Závěšický.
Podle něj je potřeba zkvalitnit také informace pro lyžaře. To by měl řešit samostatný projekt. Jde o instalaci družicových navigačních modulů do roleb, které udržují běžkařské trasy. Lidé by se pak mohli pomocí počítače a internetu rozhodnout, na kterou trasu je vhodnější vyrazit.
GPS moduly osazené v rolbách nabídnou uživatelům údaje, kdy se které místo upravovalo. „Tyto informace doplníme aktuálními údaji o počasí. Takže například pokud se ukáže, že rolba trať projela už předcházející den a pak začalo sněžit a foukat vítr, každému bude jasné, že musí počítat se zavátou stopou. Nemáme prostředky na to, aby se trasy upravovaly několikrát denně, to by znamenalo obrovské náklady,“ vysvětlil Závěšický.
Podobný systém ostatně už několik let funguje třeba v Jizerských horách a na některých místech Šumavy.
„Podobné informace bych uvítal, počítač s internetem teď má každá chata, ráno se můžete podívat kam vyrazit a nemusíte riskovat, že se budete potit na zavátých cestách,“ popsal svoji zkušenost s tímto systém na Šumavě třicetiletý Josef Hnízdil ze Šumperka.
Součástí tohoto projektu jsou také informační panely, které chce Sdružení instalovat na nejnavštěvovanější místa jesenických hor. Peníze na všechny tyto plány získalo formou dotací a také z příspěvků svých členů.