Bezdomovci v čekárnách polikliniky se nelíbí pacientům ani zdravotníkům, kteří často žádají o pomoc městskou policii. Tito zoufalci totiž často obtěžují své okolí nejen vzhledem a zápachem, ale také svým chováním.

Dřív žebrali o pětikorunu, dnes chtějí rovnou dvacet

„Typický případ se stal v půlce listopadu, kdy v jedné z čekáren obtěžovali pacienty hned dva bezdomovci. Protože ani jeden z nich nešel k lékaři, hlídka městské policie muže z budovy vyvedla,“ popsala jeden takový případ mluvčí městského úřadu Dita Círová.

Oproti loňským rokům, kdy krnovští žebráci a bezdomovci okupovali hlavně Hypernovu – Albert, nyní nacházejí zalíbení spíš v obchodních řetězcích Kaufland a Lidl. „Je hrozné, že ta známá žebrající skupinka je stále náročnější a drzejší. Před pár lety prosili o pět korun, dneska si už automaticky řeknou o dvacetikorunu,“ komentovala to Antonie Krysztová, nakupující v krnovském Albertu .

Z ulic a nádraží je vyženou až mrazy

Podobné zkušenosti mají také ti, kteří se s bezdomovci setkají na nádraží. „Bylo to hrozné, když jsem minule jela vlakem a vstoupila jsem na krnovské nádraží. Celá hala zapáchala po dvou mužích, kteří tam právě pospávali,“ uvedla Zuzana Dorňáková a dodala: „Nemám v zásadě nic proti bezdomovcům, protože nikdo nikdy neví, jak jednou může skončit, ale mrzí mě, když jsou mnohdy opilí nebo agresivní.“ Každého v této situaci napadne: je na Krnovsku dostatek volných míst v azylových domech? A mají o ně bezdomovci zájem?

Zima zatím ale jistě pořádně nezačala, ale až udeří mrazy, půjde jim o život. Proč tito lidé nechtějí využívat sociálních služeb například krnovské Armády spásy? S těmito dotazy se Deník obrátil na zástupce krnovského azylového domu Armády spásy Jiřího Loskota. „Jako každým rokem musíme touto dobou být připraveni na sezonní nárůst zájemců.

Žadatelů o ubytování přibude až v okamžiku, kdy vypukne pravá zima a začne opravdu mrznout. Zatím jsme zaznamenali jen minimální zvýšení ohlasu, a to zhruba před měsícem, kdy se počasí skokem zhoršilo,“ řekl Jiří Loskot.

Pobyt bez rvaček a alkoholu? Pro některé tvrdý oříšek

Zarážející je, proč se někteří bezdomovci raději místo využití těchto služeb snaží překonávat zimu a trávit čas na ulici. „Během pobytu ve zdejším azylovém domě je nutné dodržování určitých pravidel, jako je nebýt agresivní vůči ostatním, opilý nebo pod vlivem nějaké jiné návykové látky, na první pohled se jedná o jednoduchá pravidla, ale spoustě žadatelů se nedaří je splnit,“ dodal Jiří Loskot.

Vychodisko ze situace je však složité. „Pokud někdo nechce dodržovat minimální pravidla pro pobyt v noclehárně, nemůžeme s tím nic dělat. Byl bych rád, kdyby si lidé bez domova uvědomili, že jsme tady pro ně a v případě potřeby se na nás mohou kdykoliv obrátit,“ dokončil Jiří Loskot.