Tradice Betlémského světla, plamínku z místa Ježíšova rodiště, nemá dlouhou historii. Přesto se dnes roznáší ve městech a obcích ve třiceti zemích Evropy. V České republice se okamžitě po pádu komunismu této láskyplné iniciativy chopili skauti. Do okresu Bruntál letos symbol Vánoc dorazí vlakem v sobotu 17. prosince a okamžitě se bude rozdávat.

„Tato tradice vznikla v Rakousku v roce 1986 na podporu charitativní akce. Od té doby v Betlémě, v jeskyni, kde se údajně narodil Ježíš Kristus, dítě z Rakouska zapaluje speciální lucernu, kterou poté letecky přepraví domů,“ vysvětlil cestu plamínku Radek Řepka, zástupce bruntálských skautů.

Do vídeňského farního kostela Neuottakring se pak sjíždí skauti z celé Evropy, aby si plamínek převzali a odvezli do svých zemí. Po České republice jej od soboty 17. prosince bude rozvážet osmnáct rychlíků a následně několik desítek osobních vlaků. Do okresu Bruntál dorazí Betlémské světlo v tento den přibližně hodinu po poledni.

V Bruntále budou skauti nejaktivnější

Nejvíce míst, kde se bude Světlo přátelství rozdávat, naplánovali na letošní rok skauti z Bruntálu. Na nádraží přicestuje spojem s pravidelným příjezdem ve 12.26 hodin.

„Odtud jej skauti roznesou do Spolkového domu Mariany Berlové, do kostela Nanebevzetí Panny Marie, do domu pro seniory Pohoda a do sboru Evangelické církve Českobratrské. V kostele mají zájemci světlo k dispozici během bohoslužeb, nejdostupnějším místem odběru bude vestibul domu seniorů, který je otevřen během dne nepřetržitě,“ doporučil Řepka.

V neděli 18. prosince skauti budou rozdávat Betlémské světlo dopoledne na bruntálském náměstí, a donesou jej také v úterý 20. prosince na koncert do piaristického kostela Panny Marie Těšitelky vedle gymnázia.

Krnované musí přijít do kostela

Také do Krnova dorazí plamínek v sobotu 17. prosince, na hlavní nádraží dorazí ve 12.57 hodin a do stanice Krnov-Cvilín ve 13.10 hodin.

Rozdávat ho následně budou skauti a skautky z krnovského střediska Junáku v kostele sv. Martina ve stejný den od 15 do 16.30 hodin. „Určitě také světlo budeme roznášet do domovů pro seniory a na podobná místa. Individuálně i po domácnostech. Přesný harmonogram však stanovený není a záleží na jednotlivých skautských hlídkách,“ vysvětlil Pavel Jahoda, zástupce místních Junáků.

V Rýmařově i na Štědrý den

Rýmařovští si Betlémské světlo odeberou na nádraží ve Valšově a dovezou jej do svého farního kostela sv. Michaela.

Odtud si jej budou moci lidé odebírat vždy během bohoslužby, veřejně se pak bude rozdávat přímo na Štědrý den dopoledne na rýmařovském náměstí a to od 7 do 11 hodin.