Přítomní skauti z Krnovské Trojky si přišli se svými lucernami převzít plamínek od olomouckých skautů, kteří pak vlakem pokračovali na své cestě dál do Ostravy.

Plamínek rozdávali na potkání

Vůdce krnovských skautů Michael Cestr Myšák z oddílu Krnovská Trojka ze své lucerny rozdával světlo všem, kteří si na krnovské nádraží pro plamínek přišli.

„Betlémské světlo je tradice, která spojuje rodiny v čase vánočním. Síla je v tom, že se jeden stejný plamínek dostane do tisíců domácností. Tradičně chodíme po rodinách, známých a příbuzných, na farnost a nezapomínáme také na staré skauty," řekl Michael Cestr Myšák z Krnovské Trojky.

Světlo pro babičku

Pro symbolický plamen z Betléma si přišel i třináctiletý Daniel Jalowiczor z Krnova. „Plamínek chci předat své rodině. Lidé to mají rádi, těším se, až to předám tetám a babičce," řekl Daniel s rozsvícenou lucerničkou po boku své maminky.

„Já jsem jedna z hlídek krnovských skautů. Jsme rozdělení na několik skupin a poputujeme na různá místa ve městě," pověděla šestnáctiletá Tereza Pánková z Krnova.

Pro světlo přijeli i polští harceři

Na krnovském nádraží vyhlíželi netrpělivě betlémské světlo také členové Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, obdoby českých skautů z polských Glubczyc.

Betlémské světlo z Krnova rozvezli Harczerzy po nejbližším česko polském pohraničí. Do Glubczyc k nim již letos v prosinci betlémské světlo doputovalo i od slovenských skautů z Tater. S tímto světlem zamířili polští skauti na hrad Wavel a do poutního místa Czenstochová.

Betlémské světlo by mělo hořet až do Štědrého večera. Ti, kteří si nestihli světélko vyzvednout na krnovském nádraží, mají šanci v městské knihovně v Krnově, kde svou výpravu Krnovská Trojka zakončila. Světlo z Betléma si mohou přijít zájemci převzít právě tam.

Z Vídně do Evropy

Vánoční tradice rozdávání světla z Betléma přišla do tehdejšího Československa už v roce 1989, kdy bylo poprvé přivezeno. Předávání symbolického plamínku se ujali brněnští skauti, kteří jsou hlavními každoročními pořadateli.

Každý rok se koná slavnostní bohoslužba ve Vídni, která se koná týden před tím, než se světlo roznese po celé Evropě. Na slavnostní předávání betlémského světla se sjíždějí skauti z celého světa, odkud jej pak rozváží do svých zemí.

Jana Smékalová