Pokud si budete chtít postavit u svého domu bazén, od příštího roku byste nemuseli běhat po úřadech a shánět stavební povolení. Podle připravované novely stavebního zákona byste jej totiž nemuseli vůbec potřebovat. „Výčet staveb, které nebudou vyžadovat vydání stavebního povolení, se podle připravované novely rozšíří. Například to budou jedna stavba na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci,“ řekla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které novelu připravuje, Jana Jabůrková.

Jako příklad staveb, které se obejdou bez stavebního povolení, uvedla například právě bazén nebo skleník, který nepřesáhne plochu 40 metrů čtverečních. „V tuto chvíli nejsou konkrétní stavby ještě navržené. Bazén a skleník jsou příklady, aby lidé měli představu, o jaké stavby se zhruba bude jednat. Jsou to dostatečně srozumitelné příklady,“ doplnila mluvčí.

„Jestli to tak bude, tak to uvítám. Chtěl bych si u domu postavit malou garáž. Pokud bych k tomu nepotřeboval stavební povolení, byl bych jedině rád,“ svěřil se pan Petr z Mělníka (celé jméno má redakce k dispozici). Zákon v současné době ministerstvo připravuje, přičemž počítá s tím, že ještě v únoru by novelu zpracovalo do paragrafové podoby a v březnu by už měla putovat k připomínkovému řízení. V červnu by se jím už mohla zabývat vláda a ve druhé polovině letošního roku sněmovna. „Účinnost novely nelze očekávat dříve než v průběhu roku 2012,“ upřesnila Jabůrková.

Společně s rozšířením staveb, které nebudou vyžadovat stavební povolení, novela počítá i se zjednodušením jejich vydávání. V současné době musí člověk v některých případech objíždět několik stavebních úřadů. Podle navrhované novely by veškeré náležitosti vyřídil na jednom místě. „Tím, že se rozšíří pravomoci některých stavebních úřadů a některé stavby stavební povolení vůbec nebudou potřebovat, změní se vytíženost těchto úřadů, zejména v malých obcích. Počítáme, že kvůli tomu dojde k jejich redukci,“ doplnila mluvčí.

Jejich počet ovšem neodhadla. „S obcemi a různými sdruženími budeme ještě jednat. Máme už kladné i záporné ohlasy. Ty záporné jsou především od obcí, které se neseznámily s tím, co opravdu chystáme,“ poznamenala Jabůrková. Kromě efektivity státní správy si od novely ministerstvo slibuje i ušetřené peníze. „Jedním ze záměrů, proč tuto novelu připravujeme, je, aby se také ušetřilo,“ dodala mluvčí Jabůrková.

Novela

VILÉM JANOUŠ