Spolek Přátel Vrbenska zde pořádal vlastivědné akce i zábavu pro děti. Klub historických vozidel srazy veteránů. Nebyla nouze o návštěvníky, ani o dobrovolníky na úklid parku. Problém byla ekonomika. Jako hotel s restaurací zámeček moc úspěšný nebyl. Nyní se objevil v nabídce realitní kanceláře Sting. Je k mání za necelých 11 milionů korun.

Pohledem Odetky

„Nepříliš šťastným krokem byl pokus o záchranu bývalého sídla majitelů továrny Zámečku Grohmann. Tato investice nepřinesla žádnou návratnost, naopak, záměr využít Zámečku, který hrál tak významnou roli v osudech továrny a rodin majitelů Rösslerů a pak Grohmannů jako hotelu, se ukázel jako předčasný. Podpora turistického ruchu, který by měl být v budoucnu rozhodující ekonomickou aktivitou podhorského Vrbna a ke kterému se město zavázalo, nebyla a není téměř žádná a provozování hotelu je ztrátové,“ popsala historii zámečku na svém webu firma Odetka z Vrbna pod Pradědem. Právě Odetka navázala na odkaz slavných vrbenských průmyslníků z rodu Grohmann.

Areál Zámečku Grohmann je specifický tím, že je chráněný nejen památkáři, ale navíc leží v chráněné krajinné oblasti. Majitelům slouží ke cti, že své investice konzultovali s ochránci přírody i s památkáři. V období, kdy byla majitelem stavební firma Czasch, se do zámečku Grohmann po letech stagnace začal vracet život. Zásluhu na tom má spolupráce majitelů zámečku s občanským sdružením Spolek Přátel Vrbenska.

Průmyslníci rodu Grohmann

Díky partnerství majitelů s místními začala veřejnost objevovat krásu zámeckého parku a využívat celoroční nabídku kulturních společenských akcí. Přátelé Vrbenska plánovali zámecké muzeum, galerii i stálé výstavy. Propagovali regionální historii a hlavně osudy podnikatelského a průmyslnického rodu Grohmann. Emil Grohmann byl dlouholetým starostou města, a dokonce zasedal ve slezském zemském sněmu.

Po podnikatelské stránce byly nejatraktivnější nabídkou hotelu a restaurace romantické svatební obřady v zámeckém stylu. Současným majitelem je firma Ing. Martin Magnus Ziranka, která sídlí na Opavsku a podniká v oborech jako restaurace, stravování nebo obchod s potravinami.

Realitka: široká škála využití

„Barokní zámek ve Vrbně pod Pradědem byl postaven v 17 století pány z Vrbna. Na počátku 19 století byl přestavěn v empírovém slohu a od roku 1821 se stal majetkem rodiny průmyslníka Grohmanna, který zámek postupně upravoval k potřebám rodiny až do znárodnění v roce 1948. Odtud tedy má své jméno "Zámek Grohmann",“ představuje zámek jako nemovitost na prodej realitní kancelář Sting. Připomíná, že zde kromě předválečných průmyslníků sídlil také internát pro učně a rekreační středisko ROH.

Barokní Zámek  Grohmann býval kulturním a společenským centrem Vrbna pod Pradědem. Fungoval zde hotel a restaurace. Nyní je tato památka na prodej za 11 milionů korun.Zdroj: Deník/František Kuba

„Až po roce 2012 začal být opravován do původní podoby. A v této podobě nyní zámek nabízíme ke koupi. Komplex patrových budov se nachází v oploceném a udržovaném parku s volejbalovým hřištěm, fontánou a rybníčkem (500m2) na okraji obce. K hlavní stavbě byly postupem let přistavovány v barokním a empírovém slohu další stavby,“ láká kupce realitka. K zámku patří i garáže, dům pro správce a pozemek o rozloze 1,3 hektaru. Podle realitní kanceláře zámeček nabízí širokou škálu využití a možnosti dalšího rozvoje.

Svatební obřady na zámečku si můžete prohlédnout ZDE

Historie rodu Grohmann podle Odetky