„Takzvanou „African disease“ neboli chorobu Afriky dostáváte ze tří důvodů. Za prvé díky pravidelnému střídání dne a noci, za druhé kvůli cvrkání cikád, které uklidňuje a za třetí jsou tomu příčinou jednodušší a přímější vztahy mezi lidmi. Nevím, kdy jsem toto onemocnění dostala, je možné, že jsem si ho dovezla již z Mosambiku, kde jsem byla jako dobrovolník v roce 2003, ale každopádně si nemůžete pomoci a chcete se sem pořád vracet,“ to jsou slova, kterými se Bára Ocásková, česká učitelka v Africe, představuje na svém blogu.

Pracuje v Zambii

Barbora Ocásková pracuje v zambijské Lusace na projektu Adopce zambijských dětí jako sociální pracovnice. Je velmi zkušená dobrovolnice, má za sebou také Mosambik. Zkušenosti sbírala také ve Velké Británii a v USA. Pochází ze Štramberku, ale v Krnově od svých gymnazijních let bývá častým a vítaným hostem.

„Mezi účastníky tématického Putování za duhou, které v devadesátých letech minulého století pořádala v Krnově Cesta světla J. A. Komenského, bývala nepřehlédnutelnou osobností studentka příborského gymnázia Bára Ocásková. Její další dramatické putování za duhou jako symbolem naděje je sérií zkoušek odvahy, trpělivosti a dobré vůle. Na svou cestu je dobře vybavena jak svými povahovými vlastnostmi, tak uměním sociální komunikace, všestranným nadáním a tvořivostí,“ představuje Báru Ocáskovou Liduška Ondrušková, zakladatelka iniciativy Cesta světla.

O adopčatech

„Krnovská přednáška bude především vyprávěním o našich „adopčatech“ na spojnici Zambia – Česká republika. A víte, co je nejlepším dárkem pro děti v Africe? Přineste jim prosím dřevěnou tužku,“ dodává Bára Ocásková. Flemmichova vila rovněž láká na novou expozici Pozdravy z Opavy. Jde o kolektivní výstavu opavského sdružení Skupina X, které není v Krnově neznámé a vystavovat zde bude podruhé.

Fidel Kuba