Zaskákat si na nafukovacím hradě, nakrmit zvířátka, vytvořit něco z papíru, zkusit si sportovní soutěž nebo třeba angličtinu. To vše a mnohé další mohly děti, které přišly v pátek nebo v sobotu na krnovské Hlavní náměstí.

Středisko volného času Méďa zde organizovalo Bambifest. „Chceme děti dostat ven a ukázat jim, co všechno mohou dělat, jaké kroužky mohou u nás i jinde navštěvovat," vysvětlila ředitelka SVČ Méďa Veronika Kozlíková.

V pátek dopoledne přišly děti se svými učitelkami, odpoledne a v sobotu je pak na náměstí doprovodili rodiče a prarodiče. „Přišla jsem s vnučkou, SVČ znám dobře celý život, jako dítě jsem tam navštěvovala balet, nyní chodím do jógy," svěřila se aktivní babička Hana Smějová.

A co se nejvíce líbilo její vnučce? „Skákací hrad, kozička a králíčci," nezaváhala s odpovědí Anička.

SLEPIČKA SNESLA VAJÍČKO

Kozu a králíky a slepice z vlastního chovu na náměstí přivezla Eva Moslerová, která v SVČ vede kroužek vaření a kroužek ručních prací. Je vystudovaná bioložka a ráda by na Bambifestu získala zájemce o chovatelský kroužek.

„Koza i králíci se nechají pohladit, kontakt se zvířaty je pro děti důležitý. Před chvílí viděly, jak slepice snesla vajíčko, tak byly nadšené," pochlubila se výborným načasováním snůšky chovatelka Eva Moslerová.

MALOVÁNÍ NA OBLIČEJ

Velký zájem byl o malování na obličej, do kterého se děti zapojily i s rodiči. Sedmiletá Adélka si nechala na tvář namalovat motýla.

„Vnučka chodí do tanečního kroužku Poupata, měli zde vystupovat, ale onemocněl jim vedoucí. Tak aby jí to nebylo líto, bude mít motýla," vysvětlila další aktivní babička, která s Adélkou na náměstí přišla.

Na pódiu se zatím chystal k vystoupení Soubor alternativní hudby neboli SAK, který funguje na Základní škole Janáčkovo náměstí v Krnově. Mezi posluchači v hledišti byla i pyšná maminka Markéta Řeháková. „Přišla jsem se podívat na vystoupení, dcera hraje v souboru na keyboard, potom si obejdeme stanoviště," řekla. Z pódia se ale v tu chvíli již line hudba a maminka chce poslouchat.

BYLO SE NAČ DÍVAT

Pořadatelé dále připravili ukázku offroadových vozů, traktorů a policejních aut a motorky, ale i ochutnávku historických jídel.

Děti si mohly vyzkoušet jízdu zručnosti na kolech, outdoorové aktivity nebo také pohyb ve velkém balónu. Milovníci bojových sportů si přišli na své při ukázce historického šermu nebo bojového umění Kravmaga, Jiu-Jitsu či Aikida.

„Jsem ráda, že nám vyšlo počasí a že se nám podařilo náměstí oživit," uzavřela ředitelka SVČ Veronika Kozlíková. Kolik lidí přijde v září k zápisu do kroužků a zda se otevře i chovatelský, na to si musíme ještě pár měsíců počkat.

Gabriela Mathiasová, Vendula Sklenářová