Svým postojem dali jasně najevo, koho chtějí za prezidenta. Už před prvním kolem prezidentských voleb hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a primátor Ostravy Tomáš Macura jasně vystoupili a řekli, že volí generála Pavla. Stejný postoj zopakovali i pro druhé kolo.

Po nedělním vystoupení Andreje Babiše v prezidentské debatě České televize však situace zašla ještě dál. „Politika, nemá-li nás zavést do pekla, nesmí být vedena bez skrupulí, stylem ‚účel světí prostředky‘. A to ani v předvolební kampani. Andrej Babiš nemůže být náš prezident,“ napsal stručně a výstižně Tomáš Macura na Twitteru.

Tomáš Macura (na snímku vlevo) a Andrej Babiš.
Primátor Ostravy: Babiš nemůže být náš prezident. Vondrák: Vznik frakce je možný

V diskusi, která se po jeho zprávě strhla na této sociální síti, pak nastínil i svůj možný konec v hnutí ANO. „Pokud se ukáže, že včerejší vystoupení Andreje Babiše reprezentuje oficiální nebo většinový názor v hnutí, pak ano, červená linie (pro odchod z hnutí, pozn. red.) byla v mém případě překročena,“ zdůraznil ostravský primátor.

Primátor zpochybnil Babišovy schopnosti

Pro Deník poté upřesnil důvody přiostření svého postoje v otázce prezidentské volby, jak to sám nazval. „Přimělo mě k tomu jednak vyjádření pana Babiše na tiskové konferenci bezprostředně po vyhlášení prvního kola voleb, zejména však jeho vystoupení v nedělní debatě v České televizi.

Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák ani primátor Macura.
Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák, ani primátor Macura

V obou dvou projevil, že nemá schopnost spojovat společnost a zahlazovat příkopy, které v ní – i v důsledku jeho dosavadního působení – jsou,“ okomentoval svůj postoj Macura. „V obou projevech také zazněly výroky, které by demokratický státník evropského formátu za žádných okolností neměl vypustit z úst,“ dodal pro Deník.

Lidé po zveřejnění postoje Tomáše Macury začali vyzývat k odhalení prezidentských preferencí i další regionální politiky Babišova hnutí.

„Tak já už jsem na to přece opakovaně reagovala. Od ohlášení kandidatury. Pan Babiš není podle mě vhodný kandidát na prezidenta. Nevolila jsem jej a volit nebudu. Včera nepřekvapil, bohužel,“ uvedla s odkazem na zmíněnou televizní debatu Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy pro investice.

Prezidentský kandidát Petr Pavel dorazil na Masarykovo náměstí, 19. ledna 2023, Ostrava.
Petr Pavel v Ostravě: Fotografie a videa Deníku obletěly Českou republiku

Zřejmě největším kritikem Andreje Babiše v prezidentských volbách byl až do Macurova tweetu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a místopředseda hnutí ANO. Opakovaně vyjádřil podporu generálu Pavlovi, zdůrazňoval to však jako své osobní stanovisko, nikoli výzvu voličům.

Hejtman: frakcí lze věci napravit

„Pokud hnutí ANO nezůstane onou catch-all-party s uznáním liberálních hodnot, a bude hnutím, v němž, když někdo řekne názor, je ihned zrádcem a podrazákem, pak to není hnutí, v němž bych chtěl být,“ řekl Vondrák Deníku během volebního víkendu po 1. kole prezidentských voleb. Nyní se navíc vyjádřil, že „frakce je možná cesta, jak věci napravit“.

Živě přenášená debata České televize kandidátů na prezidenta 22. ledna 2022, Praha. Vlevo Petr Pavel, vpravo Andrej Babiš. Uprostřed moderátor Martin Řezníček
Babiš korigoval výrok, který pronesl na ČT: Kolektivní obranu NATO nezpochybnuji

A o frakci nehovoří sám, alespoň v rámci poslaneckého klubu hnutí ANO jej dokonce predikuje bývalý politik a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09, dříve KDU-ČSL).

„Pokud Andrej Babiš prohraje volby (jakože je prohraje) a zůstane předsedou ANO, dá se politická scéna do pohybu. Vsadím se, že poslanecký klub ANO se rozštěpí a vznikne nová frakce, připravená spolupracovat s demokratickými stranami,“ reagoval na prohlášení ostravských politiků Kalousek. „Nejsem prorok. Jenom čerpám z historie,“ připsal pro jistotu v očekávání štiplavých reakcí.

Alena Schillerová.
Že Vondrák podporuje Pavla? Jsem zklamaná, je to divné, říká Schillerová

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová se však štěpení klubu neobává. „Jsem v kontaktu s klubem, kde probíráme zákony. Bavím se s poslanci jak hromadně, tak individuálně. Názor pana poslance Vondráka je v klubu naprosto ojedinělý. Já jsem nezaznamenala žádné podobné názory,“ prohlásila pro iDNES.cz zastánkyně Andreje Babiše a kritička postupů Ivo Vondráka z posledních dní.