Vitální babička funguje jako nejstarší z rodu i ve svých sto letech naprosto dokonale. Má Božena Chytilová nějaký recept, jak se ve zdraví dožít sta let? Podle oslavenkyně je dobré dát si panáčka slivovičky, a k tomu pravidelně a poctivě fyzicky pracovat.

„Říkám si sama, jak je to možné, že jsem se dožila tolika let. Kdybych si psala deník, byla by to už pořádná literatura," prohlásila usměvavá prababička.

Panáčky nahradil ucháč kefíru

Celý život pracovala. „To víte, lehké to nikdy nebylo. Zvládnout to pomohl frťánek slivovice nebo režné, ale to už je dávno," řekla prababička, která vychovala dvě děti, má šest vnoučat a patnáct pravnoučat.

Také se přiznala, že jí vždy velmi chutnaly jitrničky, jelítka, tlačenka, to vše zapíjela slivovicí nebo režnou. Jak se říká, „červa" vypalovala před jídlem i po jídle.

Aby byla Božena Chytilová zdravá, každý den k večeři vypije kefírové mléko. „Čtvrt litru kefíru a tím to hasne. Kefír je zdravý," uvedla Chytilová, narozená v roce 1912.

V roce 1914 začala první světová válka, to byla ještě malá. Když vznikla po ukončení války v roce 1918 nová Československá republika, měla šest let. „Vím, že to tehdy byla veliká sláva, bylo radosti hrozně," vzpomínala žena, pocházející z chudobných poměrů.

Život byl těžký, ale neměnila by

Život měla vždy těžký. Narodila se v Laškově-Kandii v okrese Prostějov a pocházela ze šesti dětí.

Od šesti let musela pomáhat rodičům v zemědělství a pracovat přestala teprve odchodem do starobního důchodu. Hodně mozolů si nadělala i ve fabrice v těžkém průmyslu v Sigmě Lutín nebo potravinářské Zoře Olomouc. Žila v Loučanech na Hané, později se přestěhovala do Ludvíkova, kde žije dodnes.

„Ačkoliv naši potomci mají dnes všechny možné vymoženosti, současný režim se mi nelíbí. Náš život byl úplně jiný, náročnější, já bych ale neměnila," zhodnotila svůj život Božena Chytilová. Dodnes si ráda prohlédne Deník, sem tam se dívá na televizi, ale z té ji bolí oči. Stále sleduje i politiku, jako nový prezident by se jí nejvíce líbil Jiří Dienstbier. I když jinak prý sociálním demokratům příliš nefandí.

Sjeli se gratulanti

Na oslavu stých narozenin Boženy Chytilové se sjelo čtyřiasedmdesát příbuzných.

Nechyběla lékařka Eva Matelová. Ta se o paní Chytilovou v posledních letech pečlivě stará. Sláva proběhla v ludvíkovské cukrárně vnučky Lucie Továrkové. K blahopřání se připojila rovněž Marta Doleželová z Okresní správy sociálního zabezpečení Bruntál, důchodového oddělení. Uvedla, že se letos v regionu dožilo sta let pět lidí. Příští rok by měl tyto kulaté narozeniny oslavit jeden jubilant.

„Předali jsme blahopřání ministra i navýšení důchodu o dva tisíce korun měsíčně," sdělila Marta Doleželová, shodou okolností rodačka z domku sousedícího s domem prababičky Chytilové.

Oslavenkyni popřála a předala dárečky spolu s kytičkou ludvíkovská starostka Dana Selingerová. „V obci musíme mít nějaké dobré klima, na tři sta třicet našich obyvatel připadá vysoké procento osmdesátníků, příští rok v obci slavíme několikero devadesátin," zdůraznila starostka.