A fotbalový klub Baník třeba porazí v důležitém zápase Ligy mistrů Barcelonu před zcela vyprodaným hledištěm moderního svinovského stadionu.I tak by mohl vypadat rok 2065 v krajské metropoli. Tedy rok, do kterého nyní vymodeloval Český statistický úřad vývoj počtu obyvatel v České republice. Jak si v této prognóze stojí Moravskoslezský kraj?

Obyvatel bude méně

Dnešní milion a čtvrt obyvatel kraje by se měl za oněch pětapadesát let snížit o více než dvě stě tisíc. A zatímco dnes se muži v severovýchodní části země dožívají průměrných 72,6 roku a ženy 79,7 roku, v roce 2065 budou mít obě pohlaví průměrně o jeden křížek více. Konkrétně muži 85,4 roku a ženy 90,6 roku.

Měnit by se měla i čísla týkající se porodnosti a úmrtnosti obyvatel našeho kraje. Pro příklad v roce 2009 se v kraji narodilo třináct tisíc dětí a zhruba stejný počet lidí zemřel.

Za pětapadesát let by ale na svět mělo přijít v kraji jen necelých osm tisíc novorozenců, kdežto úmrtnost přesáhne hranici patnácti tisíc obyvatel. ještě jedno zajímavé číslo – v současnosti žije v tomto regionu v produktivním věku třiceti až padesáti let 370 tisíc lidí, v roce 2065 zde bude žít příslušníků této generace jen asi 213 tisíc.

Opava ve skleníku, Karviná bez horníků

Ale zpátky k vizi nastíněné v úvodu. Jak by mohla vypadat v polovině šedesátých let jednadvacátého století nejen Ostrava, ale i další města regionu? Jak svá města v budoucnu vidí regionální šéfredaktoři Deníku?

„Opava bude pod skleněnou kupolí jako přepychový skleník. Zdejší občané budou chodit v bílých tógách a budou se přemísťovat v čase. A také se Opava stane hlavním městem Moravskoslezského kraje,“ načrtává svou představu Zuzana Urbánková z Opavského deníku.

Frýdek-Místek i Třinec by se mohly dočkat kýženého obchvatu, který cizím lidem ještě více přiblíží Beskydy. „Ty se tak stanou nejvyhledávanější turistickou destinací. V horách přibude horských hotelů i sjezdovek, nebudou chybět ani další golfové areály,“ míní frýdecko-místecký šéfredaktor Tomáš Machálek.

Karvinsko v roce 2065 už bude podle Tomáše Januszka, vedoucího tamní mutace Deníku, téměř jistojistě bez horníků, protože všechno uhlí bude vytěženo.

„A zatímco Opava bude hlavním městem kraje, Karvinsko bude součástí obřího nadnárodního česko-polského územního celku bez hranic, kde se bude mluvit řečí, jíž nebudou třeba ani v Ostravě rozumět,“ podotýká s úsměvem Januszek.

Novojičínsko novým energocentrem?

Ivan Pavelek z Nového Jičína se obává, že pokud budou naši politici i nadále v područí energetických a dalších skupin, ve druhé polovině tohoto století se od východu jeho okresu potáhne řada těžních věží v té době největšího a možná jediného černouhelného dolu v republice ve Frenštátu pod Radhoštěm a od západu se ponese tenounký bílý kouř z osmi bloků nové jaderné elektrárny Blahutovice.

„Energetický kolorit podtrhnou vrtule větrných elektráren na kopcích od Radhoště po Oderské vrchy. Bývalý okres bude rozdělen obřím kanálem Labe-Odra-Dunaj, jenž umožní svou lodní přepravou místním obyvatelům opustit tuto zpustošenou krajinu,“ dodávává šéfredaktor Novojičínského deníku.

A Krnov a Bruntál v roce 2065? „Bude to země seniorů a přistěhovalců. Do důchodu půjdeme v devadesáti a česky se domluvíme jen v národopisném kroužku. Tipoval bych v té době jako převládající jazyk angličtinu,“ předpovídá Fidel Kuba z Krnovského deníku.