Jedna z největších plánovaných demonstrací v Česku den ode dne bobtná. K chystanému protestu policistů a hasičů se 21. září připojí zástupci většiny dalších státních zaměstnanců a lidí pracujících ve veřejné správě. Proti škrtům v platech budou demonstrovat v poledne 21. září na náměstí Jana Palacha v Praze.

Novinářům to včera potvrdila předsedkyně odborového svazu státních zaměstnanců Alena Vondrová. Pokud by dorazili všichni dotčení zaměstnanci, šlo by podle Vondrové o masu lidí čítající přes 650 tisíc lidí. Přesný počet demonstrantů ale Vondrová nechtěla odhadnout. Zástupci odborů se ještě
dne 6. září sejdou s premiérem Petrem Nečasem. Demonstrace se ale konat bude, protože podle Vondrové je situace kolem vládních plánů extrémně vážná a vláda zatím nehledá kompromis.

Vondrová dodala, že k demonstraci se připojí všechny významné odborové svazy reprezentující zaměstnance veřejné správy. „Není cesty zpátky. Demonstrace bude, o tom ať nikdo nepochybuje. Nic se asi nestane. Neočekávám žádné zásadní změny v tom, že by vláda přišla s tím, že se vrací ke stávajícímu systému odměňování,“ řekla včera Vondrová.

Stát chce příští rok ušetřit až 21 miliard korun změnou tabulek platových tarifů a snížením základních mezd státních zaměstnanců o desetinu. Pokud vláda úpravy tarifů schválí, budou se týkat asi 400 000 ze 700 000 státních zaměstnanců. Lidé, kteří pracují pro stát 14 a více let, by podle vládních plánů přišli o ohodnocení za délku praxe.

(jak,čtk)