Doposud nevzhledné nádraží renovaci potřebuje jako sůl. Je to také názor pravidelné pasažérky Kamily Štiborové, která velmi často pendluje mezi Rýmařovem a sousedními Skalami, místní části Horního Města.

„Rozhodně je potřeba to tady opravit, bylo by to lepší," vyjádřila se při čekání na svůj spoj Kamila Štiborová. „Vidíte sám, jak je to zde staré, nádraží chátrá. Dnes jedu zase do Skal. Stejně jako vždycky, když mám v práci volno, a zatím z toho tady dobrý pocit příliš nemám," prozradila dlouholetá cestující.

Nádraží je letos prioritou

Pracovníci rýmařovské radnice aktuálně chystají žádost o dotaci a provádí přípravné práce. „Máme studii proveditelnosti, provádíme analýzu, zda se vlezeme do bodového hodnocení. Čeká nás výběrové řízení na dodavatele," řekl k celkové rekonstrukci autobusového nádraží starosta Rýmařova Petr Klouda.

Co se týká nákladů, ty dosáhnou zhruba třiceti milionů korun. Peníze mají zabezpečit dokonalou proměnu lokality. „Dá se říct, že je rekonstrukce nádraží prioritou tohoto volebního období," sdělil starosta.

Starosta Rýmařova Petr Klouda dodal, že pokud by se krajskou dotaci městu nyní získat nepodařilo, existuje ještě regionální program, z něhož by se na významnou stavební akci města snad také mohly čerpat finance. To ale v lepším případě teprve v pololetí nebo až na samém konci kalendářního roku. Pokud by to s krajskou dotací dopadlo naopak dobře, začne se stavět už za pár měsíců.

Jinak než v Bruntále

Součástí modernizace je zmenšení plochy nádraží.

To je přesně opačná cesta, než v Bruntále, kde menší autobusové nádraží v Nádražní ulici předělávají na dopravní terminál, propojený s vlakovou stanicí. Tady chybí už jen střecha ve tvaru křídla o hmotnosti deseti tun, kvůli jejíž výrobě se dokončení stavby protáhlo až do letošního roku.

V Rýmařově chtějí autobusové nádraží zokruhovat a spojit s Matějkovou ulicí a parkovištěm před střediskem volného času. Rozšířené parkoviště má umožnit přestup z automobilů přímo k autobusům, to samé platí i pro jízdní kola. Vzniknout mají nové přístřešky a čekárna včetně toalet, které v Rýmařově chybí.

Za poslední léta nádraží vylepšila pouze světelná tabule s vyznačenými příjezdy autobusových spojů. Tato „první vlaštovka" už v lokalitě zůstane.