Vlak, který vyjede z Opavy nejdřív zastavuje v Mladecku na nádražní červených cihel. Pokračuje podél Hvozdnice na další červené nádražíčko: Jakartovice. V místě, kde je výhled na kostel v Bratříkovicích, začíná prudké stoupání lesem.

Trať Hvozdnický expres
Rok vzniku: 1892
Opava – Svobodné Heřmanice: 25,3 km
Svobodné Heřmanice – Horní Benešov: 5,2 km (zrušený úsek)

Dál trať vede mezi poli k zatopenému břidlicovému lomu Šifr u Svobodných Heřmanic. Můžeme odtud zahlédnout Beskydy s Lysou horou nebo Radhoštěm. Ve Svobodných Heřmanicích je konečná. Na dalším nádraží z červených cihel.

Stojí na opuštěném místě v polích téměř dva kilometry od obce, ale pouhých pět minut pěší chůze od lomu Šifr. Dříve trať pokračovala dalších pět kilometrů do Horního Benešova. Cyklisté a turisté rádi pokračují po bývalé trati a po lesních cestách.

Původním posláním dráhy bylo vozit z dolů v Horním Benešově vytěženou rudu plnou barya, olova, zinku, mědi a zlata. Navíc železniční dopravu využívaly i břidlicové lomy. Dokonce se uvažovalo o prodloužení trati z Horního Benešova až do Bruntálu nebo do Milotic nad Opavou.

close Hvozdnický expres je legendární trať mezi Opavou a Svobodnými Heřmanicemi. info Zdroj: Hvozdnický expres zoom_in Ilustrační foto. Leták k akci z loňského roku. Hvozdnický expres je legendární trať mezi Opavou a Svobodnými Heřmanicemi.

Na jaře 1969 všechny plány vzaly za své. V poddolovaném území Hornobenešovska se přímo pod železnicí propadla země. Podle pamětníků koleje visely ve vzduchu nad jámou hlubokou padesát metrů. Od té doby všechny vlaky končí ve Svobodných Heřmanicích. Pravidelná doprava zde byla zrušena v roce 2014. Poté se provozu na trati ujala společnost Railway Capital, která o prázdninách provozuje výletní Hvozdnický expres jako oblíbenou turistickou atrakci.

| Video: Youtube
| Video: Youtube

Další atrakce: Lom Šifr

close Svobodné Heřmanice leží na hranici okresů Bruntál a Opava. Máme je spojené hlavně se zatopeným břidlicovým lomem Šifr. info Zdroj: Deník/František Kuba zoom_in Svobodné Heřmanice leží na hranici okresů Bruntál a Opava. Máme je spojené hlavně se zatopeným břidlicovým lomem Šifr.

K lomu Šifr je to zhruba 2 km od obecního úřadu ve Svobodných Heřmanicích. Zatopený břidlicový lom se nachází poblíž železniční zastávky. V minulosti byl největším povrchovým lomem na těžbu břidlice v oblasti Nízkého Jeseníku.

Těžba břidlice zde údajně probíhala již od roku 1775. V současnosti slouží lom v letních měsících ke koupání a potápění.