Socha nazvaná „Jiří Houska medituje na horské louce“ původně sloužila jako poutač na výstavu, kterou výtvarník Matela pořádal v rámci dnů města. Výtvarné dílo na kruháči mělo tak pozitivní ohlasy, že po několika letech se z něj stala trvalá instalace. Dnes se u kruhového objezdu zastavují turisté, aby si meditujícího pána s flaškou vyfotili jako vzpomínku na výlet do Jeseníků. Jirka Houska na posedu se stal milým maskotem Vrbna.

Proč nemají svou sochu ostatní kruháče?

Už dávno před tím, než se vrbenský kruháč stal vizitkou vkusu přátel výtvarného umění a ukázkou kreativity zahradníků, sloužil v zimě ke stavění obřích sněhuláků. Proč by podobné nápady místních nemohly vylepšit estetiku a rozšířit funkci kruhových objezdů po celé republice? Obce a města se vymlouvají, že kruhové objezdy jsou státní majetek.

Zdroj: Youtube

V okrese Bruntál by se kruhové objezdy daly spočítat na prstech. A to i v případě, kdy započítáme experiment Hošťálkov. V této obci s 600 obyvateli díky dotacím dokázali vybudovat kruhový objezd pro vyhýbání maminek s kočárky. Nejvíc kruhových objezdů je koncentrováno v Krnově. Krnované na nich sice také v zimě staví sněhuláky, ale tím podobnost s Vrbnem končí.

Město Krnov eviduje řadu stížností na přerostlou trávu a neudržovanou zeleň na kruhových objezdech, která trápí alergiky pylem a v některých případech už řidičům brání v rozhledu. Úředníci krnovské radnice jen krčí rameny, že zarostlé kruháče jsou majetkem státu, tedy Ředitelství silnic a dálnic ŘSD ČR. „Po dostavbě západního obchvatu budou převedeny do majetku města a stanou se místní komunikací. Abychom na vzhled kruhových objezdů ale měli vliv dřív, řešíme v současné době jejich výpůjčku,“ komentovala současný stav kruhových objezdů v Krnově vedoucí odboru investic a správy majetku Klára Hazuchová.

   Kruhové objezdy, Krnov:

Rok 2005: Vrzalovy varhany na rondelu

Snahy o zvelebení kruhových objezdů v Krnově začaly v roce 2005. Tehdejší zastupitel a bývalý místostarosta Jaromír Vrzal vyrazil na služební cestu po Evropě a vrátil se plný dojmů. Kronikář Krnova o jeho cestě napsal:

„Zatímco v zahraničí je již běžné, že se velké firmy a podniky prezentují veřejnosti formou nepřehlédnutelného architektonického nebo výtvarného díla, u nás tomu tak zatím není. Právě na základě získaných zahraničních zkušeností rozhodl se Ing. Vrzal tento nápad v Krnově vyzkoušet. Jako první by se na kruhovém objezdu u hotelu Praha měl prezentoval závod Varhany postavením jednoduchého nástroje z kovu o velikosti cca 6 metrů. S umístěním vyslovilo souhlas také Ředitelství silnic a dálnic ČR a pokud se najde dostatek financí, mohli by občané města i jeho návštěvníci zhodnotit dílo již v polovině roku 2006,“ uvádí zápis v kronice Krnova z roku 2005.

Sněhulák uprostřed kruhového objezdu je atrakcí  pro řidiče.
OBRAZEM: Sněhulák se stal atrakcí nejen pro řidiče

Nerealizované nápady

Výroba varhan sice v Krnově přečkala obě války, odsun, znárodnění i privatizaci, ale v roce 2018 čínský partner nezaplatil, a krnovský podnik Varhany Rieger Kloss skončil v insolvenci. Výroba velkých varhan v Krnově po 140 letech zanikla.

Vrzalův varhanový poutač na kruhovém objezdu u hotelu Praha nikdy nes tál, ale podařilo se nám v archivu Deníku dohledat aspoň jeho vizualizaci. Architekt Marcel Kolarz ze Starých Purkartic představil rondel u hotelu Praha obohacený plastikou varhan na 2,5 metru vysokém sloupu.

Kruhový objezd č. 4 ve Valašském Meziříčí.
Kruhové objezdy Moravy a Slezska: úchvatná podívaná či šedivá nuda? Hlasujte

"Zadáním bylo vymyslet něco jako památník, který znázorní tradiční výrobky Krnova. Zvažovali jsme například lokality při vjezdu do Krnova, v Kostelci nebo na Opavské, ale rondel u hotelu Praha se nám od počátku zdál nejvhodnější. Měli jsme jen obavy zda umístění objektu přímo ve středu křižovatky nebude problémem po technické stránce a zda toto řešení neodporuje nějakým dopravním předpisům," představil cestu ke konkrétnímu návrhu jeho autor Marcel Kolarz.

   Kuriozita z Hošťálkov:

Experiment z Hošťálkov: kruhový objezd pro maminky s kočárky.Experiment z Hošťálkov: kruhový objezd pro maminky s kočárky.Zdroj: Deník/Anna Stramová

Plán: varhany, pak Kofola a nábytek"

Inspirací nám byly zkušenosti měst z Francie, kde jsou kruhové objezdy velmi časté a současným trendem je umísťovat na ně různé zajímavé objekty. Účelem takového objektu ve veřejném prostoru je především přispívat k celkové estetice města, ale také může řidičům připomenout jeho specifika. Uvědomí si například, že právě projíždějí městem, kde se vyrábí varhany. Umělecky zpracovaný objekt zútulní město a je zároveň poutačem, takže konkrétní firma se může stát spoluinvestorem poutače. Návrh Marcela Kolarze jsem představili vedení krnovských varhan," popsal základní myšlenku bývalý krnovský místostarosta Jaroslav Vrzal, který u dalších dvou krnovských objezdů navrhoval umělecké objekty inspirované Kofolou a uměleckým nábytkem z Krnova.

Ke Kolarzově studii varhan uprostřed kruháče se v roce 2005 vyjádřilo vstřícně také ŘSD. Ve své odpovědi ŘSD označilo Korarzovu studii za zdařilý ideový návrh, a doporučilo jeho realizaci, protože stojí na sloupu a garantuje zachování rozhledových podmínek pro řidiče. ŘSD dokonce doporučilo zvážit možnost vnitřního osvětlení díla, které by varhany zviditelnilo v nočních hodinách. Také vysoká pozorovatelna Jiřího Housky ve Vrbně pod Pradědem má dlouhé štíhlé nohy, aby neomezovala výhled řidičům na kruháči.