Vánoční jarmark v Krnově se v letošním roce může pochlubit nejen svou mimořádnou délkou pěti dnů, ale i neobyčejně bohatým programem.

Třináctimetrový anděl pozdraví i zatančí

Tento program má letos „obří“ rozměry. „Obří proto, že v jeho průběhu budou řezbáři vyřezávat betlémské postavy v životní velikosti, ve čtvrtek se na náměstí objeví andělé na chůdách s pohádkovou taškařicí a o den později se mezi návštěvníky zjeví dokonce třináctimetrový anděl, který tančí, zdraví lidi, mává křídly a přeje vše dobré. Velkých rozměrů bude také pětimetrové barokní loutkové divadlo, které nabídne dětem pohádku O hvězdě betlémské,“ vysvětlila za pořadatele jarmarku vedoucí oddělení kultury a sportu Eva Marková.

Další obří atrakcí bude vypouštění balónků s přáním Ježíškovi ve čtvrtek 10. prosince v 15.40 hodin, kterým se Krnov připojí k celorepublikové akci, jež je pokusem o rekord ve vypouštění balónků v celé ČR. „Máme připraveno pět set balónků, které začneme dětem rozdávat v 15 hodin zároveň s prázdným přáníčkem, na které si napíší své přání. Děti si mohou z domu donést také další přáníčko, které vhodí do Ježíškovy schránky. Po vypouštění balónků deset autorů těchto přáníček vylosujeme a obdrží ceny přímo od Ježíška,“ řekla Eva Marková.

Chuťový požitek i kulturní zážitek

Po celou dobu trvání Vánočního jarmarku nebude na náměstí chybět živý betlém, oblíbený zvoneček pro štěstí, Ježíškova pošta, více než pět desítek prodejců tradičního vánočního zboží a české i polské gastronomie, předvádění tradičních vánočních zvyků a tradic.

Návštěvníci budou mít možnost potkat ponocného, rychtáře nebo ovčáka, na pódiu se v kulturním programu představí například prudničtí trubači nebo děti z mateřských a základních škol z Krnova a Prudniku. Každý večer se budou jako vždy přímo na náměstí promítat pásma pohádek a v pohádkovém duchu se ponese i celá sobota.

Vánoční jarmark je součástí projektu „Ochrana a propagace lidové tvořivosti a uměleckých řemesel polsko-českého pohraničí“, který je spolufinancován z prostředků Operačního programu Přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007 - 2013.

V letošním roce stojí vánoční strom na krnovském náměstí na jiném místě. Chvátalo se zde také se stavebními pracemi a úpravou náměstí, aby bylo do plánovaného jarmarku vše hotovo.