Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Asistenti prevence kriminality v Bruntále

Skupina deseti nových asistentů prevence kriminality v čele s koordinátorkou posílila řady Městské policie v Bruntále. Asistenti prevence kriminality nejsou pro Bruntál úplnou novinkou, v počtu čtyř zde působili už rok a půl. Na základě dobrých zkušeností se město rozhodlo rozšířit jejich řady a současně prodloužit jejich působení na tři roky.

26.10.2016
SDÍLEJ:

Asistenti prevence kriminality. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Pavla Volfová

Dochází také k rozšíření míst, kde asistenti prevence kriminality působí. Dosud se zaměřovali zejména na tak zvané sociálně vyloučené lokality – oblast bývalých kasáren a ulice U Potoka, Karolíny Světlé a Karla Čapka. Nyní, po zvýšení počtu, budou také dohlížet všude tam, kde dochází ke zvýšené koncentraci lidí, ať už jde o centrum města, sídliště či okolí sportovišť, kde může docházet ke konfliktům a přestupkům.

Asistenti prevence kriminality jsou sice zařazeni k městské policii, nejsou však v pravém slova smyslu strážníky. Přispívají například k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, eliminaci společensky nežádoucích jednání, dohlížejí na dodržování čistoty na veřejných prostranstvích a snaží se řešit vyhrocené spory.

„My jsme takovou prodlouženou rukou městské policie, nejsme ale represivní složkou. Spíše působíme jako mediátoři, což znamená, že se snažíme být prostředníky při řešení sporů. Naší doménou je pak zejména preventivní činnost," vysvětlila koordinátorka asistentů prevence kriminality Jana Černínová.

Velkou výhodou je, že nynější koordinátoři buď ve vyloučených lokalitách přímo bydlí, nebo zde mají úzké osobní vazby. Znají tak dokonale prostředí, ve kterém působí, a složité vazby a vztahy mezi zde žijícími lidmi. To jim jejich činnost usnadňuje a umožňuje efektivně zde působit.

Služby mají denně kromě sobot, nedělí a svátků od 7 do 22 hodin.

„V současnosti se nejčastěji potýkají s nedodržováním pořádku a požíváním alkoholických nápojů na veřejnosti, zejména u bezdomovců. Mezi těmi také preventivně působí, nabízejí jim třeba využití městského šatníku a městských sprch a informují je o tom, kde mohou získat radu a pomoc," sdělila koordinátorka Černínová.

Náklady na deset asistentů a koordinátorku prevence kriminality po dobu tří let nejsou nikterak malé, přesahují 10 milionů korun. Podstatnou část se však radnici podařilo získat z Evropského sociálního fondu. Samotné město pak za tuto službu zaplatí do konce května roku 2019 půl milionu korun.

Ladislav Olejníček

Autor: Redakce

26.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení