Dochází také k rozšíření míst, kde asistenti prevence kriminality působí. Dosud se zaměřovali zejména na tak zvané sociálně vyloučené lokality – oblast bývalých kasáren a ulice U Potoka, Karolíny Světlé a Karla Čapka. Nyní, po zvýšení počtu, budou také dohlížet všude tam, kde dochází ke zvýšené koncentraci lidí, ať už jde o centrum města, sídliště či okolí sportovišť, kde může docházet ke konfliktům a přestupkům.
Asistenti prevence kriminality jsou sice zařazeni k městské policii, nejsou však v pravém slova smyslu strážníky. Přispívají například k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, eliminaci společensky nežádoucích jednání, dohlížejí na dodržování čistoty na veřejných prostranstvích a snaží se řešit vyhrocené spory.
„My jsme takovou prodlouženou rukou městské policie, nejsme ale represivní složkou. Spíše působíme jako mediátoři, což znamená, že se snažíme být prostředníky při řešení sporů. Naší doménou je pak zejména preventivní činnost," vysvětlila koordinátorka asistentů prevence kriminality Jana Černínová.
Velkou výhodou je, že nynější koordinátoři buď ve vyloučených lokalitách přímo bydlí, nebo zde mají úzké osobní vazby. Znají tak dokonale prostředí, ve kterém působí, a složité vazby a vztahy mezi zde žijícími lidmi. To jim jejich činnost usnadňuje a umožňuje efektivně zde působit.
Služby mají denně kromě sobot, nedělí a svátků od 7 do 22 hodin.
„V současnosti se nejčastěji potýkají s nedodržováním pořádku a požíváním alkoholických nápojů na veřejnosti, zejména u bezdomovců. Mezi těmi také preventivně působí, nabízejí jim třeba využití městského šatníku a městských sprch a informují je o tom, kde mohou získat radu a pomoc," sdělila koordinátorka Černínová.
Náklady na deset asistentů a koordinátorku prevence kriminality po dobu tří let nejsou nikterak malé, přesahují 10 milionů korun. Podstatnou část se však radnici podařilo získat z Evropského sociálního fondu. Samotné město pak za tuto službu zaplatí do konce května roku 2019 půl milionu korun.
Ladislav Olejníček