Důležité poznatky o bezpečnosti děti získávaly formou hry v co nejkratším čase musely projít trasu s jedenácti stanovišti, na kterých plnily zadané úkoly od těch nejjednodušších, jako bylo třeba skákání panáka, což byl trochu problém pro kluky, až po úkoly na procvičení paměti nebo všeobecných znalostí.

„Chtěli jsme vymyslet nějaký způsob, jakým by děti mohly trávit volný čas a zároveň se něco naučit. Současně to bylo takové rozloučení s létem," sdělila Romana Dudušová, romská poradkyně bruntálského městského úřadu.

„Je to vlastně první opravdu velká akce asistentů prevence kriminality a zájem je až nečekaně velký. Je vidět, že děti takové akce baví. Je ovšem potřeba s nimi pracovat soustavně, což je jeden z našich hlavních úkolů," doplnila romskou poradkyni koordinátorka asistentů prevence kriminality Jana Černínová.

V současnosti působí v Bruntále deset asistentů prevence kriminality v čele s koordinátorkou. Jsou zařazeni k městské policii, ale nejsou to městští strážníci, jejich úkoly jsou jiné. Dohlížejí například po celém městě na veřejný pořádek a bezpečnost, řeší spory mezi lidmi a zejména se zaměřují na prevenci snaží se problémům předcházet, nebo je řešit, ještě než se stačí plně rozvinout.

Ve městě působí na základě dlouhodobého tříletého programu. Náklady na tuto službu dosáhnou za tři roky na deset milionů korun. Velkou většinu nezbytných nákladů pokryjí dotace, město za jejich služby zaplatí jenom malou část pět set tisíc korun.

Ladislav Olejníček