Letos se extrémně náročná soutěž koná již po patnácté. „Armádní Winter Survival je vytrvalostní víceboj simulující činnost vojenských hlídek v zimním terénu. Tento ojedinělý závod je v podmínkách Armády ČR nejnáročnější sportovní soutěží, která zahrnuje adrenalinové „outdoorové“ disciplíny sportovního charakteru a aktivity podobné bojovým činnostem jednotlivce a malých skupin v zasněženém horském prostředí,“ charakterizoval závod v Jeseníkách mluvčí soutěže Pavel Pazdera.

Vedle příslušníků české armády se soutěže zúčastní vojáci z Belgie, Německa, Polska a Slovenska. Letos odstartuje šedesát závodníků, oproti předchozím rokům se ale závodu nezúčastní žádná žena.

První etapa startuje v pondělí ráno na Ovčárně, závodníky čeká skicross, pohyb v terénu na lyžích. Odpoledne je na programu převoz raněného. „Vojáci absolvují přesun horským terénem na lyžích a provedou převoz raněného člena družstva pomocí transportních nosítek od vysílače Praděd ke sporthotelu Kurzovní,“ prozradil Pavel Pazdera.

Druhá etapa je dvoudenní, během úterka a středy musí vojáci jen podle mapy a buzoly urazit padesátikilometrovou vzdálenost členitým terénem v horách s povinnou výbavou a přitom plnit obtížné úkoly. Čeká je například střelba, horolezení, překonávání různých přírodních a umělých překážek pomocí lanových technik, přespání ve volné přírodě a řada dalších soutěžních nástrah.

Poslední třetí etapa proběhne ve čtvrtek u sporthotelu Kurzovní, kousek pod vrcholkem Pradědu. Závodníci vyrazí na branný štafetový závod volným terénem po šestikilometrové trase. V pátek pak závodníci opět nastoupí k slavnostnímu ceremoniálu a předání cen na Ovčárně.