Armáda spásy v Krnově zahájila svou činnost v roce 1994. Prvními řediteli tehdy byli Holanďané, manželé Nieuwlandovi, po nich následovali Katjeeovi a Mieke Kuijpers. Prvními českými řediteli se stali Přemek a Marta Kopečkovi.

Zahradní slavnost

Současný ředitel Jiří Loskot uspořádal v rámci výročí dvacetiletého fungování krnovské pobočky zahradní slavnost.

Zahrada Armády spásy se ve středu 19. listopadu otevřela veřejnosti. Již z dálky se linula vůně pečených klobás, které dostali všichni příchozí. Vůni masa střídala opodál vůně čerstvě smažených koblížků, které si návštěvníci dopřávali s teplým čajem či kávou.

Vzpomínky na začátky

Zaměstnanci s návštěvníky i klienty centra vzpomínali na zakládání krnovské pobočky.

„Armáda spásy začala v našem městě působit v roce 1994. Již tenkrát bylo zřejmé, že se město naší velikosti a se specifickou socioekonomickou strukturou obyvatel neobejde bez silných poskytovatelů sociálních služeb," řekl vedoucí sociálního odboru krnovské radnice František Fojtík.

Armáda spásy reaguje na aktuální potřeby krnovských občanů, kteří se ocitli z různých důvodů v nouzi či na okraji společnosti. Svůj příběh popsal i pan J. D., klient Centra sociálních služeb: „Žil jsem na ulici na Hlubčáku, potom taky na vlakovém nádraží na zastávce."

„Přes zimu to bylo těžší. Život venku mi způsobil zdravotní komplikace a skončil jsem v nemocnici. Potom jsem se dostal do Armády spásy v Krnově. Tam jsem přebýval v Azylovém domě pro muže," vzpomínal pan J. D. a dodal:

„Díky tomu se mi začal zlepšovat zdravotní stav a já měl střechu nad hlavou. Při příchodu jsem neměl nic, nevěděl jsem, na co mám nárok, jak si vyřídit občanku. Nyní mám jak občanku, tak pobírám důchod. V roce 2014 jsem ukončil pobyt na Azylovém domě a od října bydlím v nájemním bytě."

Podobných příběhů jsou centra Armády spásy plné.

Oslava proběhla podle očekávání. Lidé odcházeli spokojení a dozvěděli se mnoho nových informací o fungování těchto služeb. Všichni návštěvníci byli kromě lahodných dobrot obdarovaní ještě pytlíkem Naděje, který ukrýval mýdlo, polévku a informace o službách Armády spásy.