„Když jsme začínali na technickém sněhu, lyžařů jezdilo hodně. Pak ale napadl sníh v celé republice a návštěvnost již byla slabší, protože se lyžovalo všude a lidé nemuseli jezdit do hor,“ řekl majitel areálu v Koutech nad Desnou Tomáš Kareš.

Po dubnové pauze se areál pro návštěvníky otevře znovu, protože v létě lidé mohou sjíždět svah na minikárách, koloběžkách či travních lyžích.

„Letní provoz je pro nás ekonomicky zajímavější, protože zimní sezóna je poměrně krátká. Minikáry nabízíme od května do října již šestým rokem, takže už o nás lidé vědí a navíc nyní spolupracujeme s agenturou, která pořádá exkurze na Dlouhé Stráně,“ dodal Kareš.

Nejpozději 1. května by se měla spustit bobová dráha v Petříkově, což je jedna z nejnavštěvovanějších letních atrakcí v Jeseníkách. V provozu je od roku 2006, během léta se na ní vystřídá kolem 16 tisíc návštěvníků.

„Naposledy vlek spustíme 4. dubna, pak hned začneme s odhrnováním sněhu, abychom mohli smontovat bobovou dráhu. Rolbami sníh nahrneme na kraje svahu. Zahájení provozu dráhy pak bude záležet na počasí, je možné, že pokud sníh rychle roztaje, letní provoz zahájíme již koncem dubna,“ vysvětlil majitel areálu Kaste v Petříkově František Kaštyl.

Některé areály se na léto zavřou

Měsíční údržbu čeká také lanovku v Ramzové, která turisty dopravuje na Šerák. Ramzová patří k nejvyhledávanějším lyžařským střediskům v Jeseníkách a rušno zde bývá i v létě.

„Lanovka bude mimo provoz celý duben, spustí se začátkem května,“ řekla Markéta Baďurová z areálu Bonera na Ramzové. Naopak na léto se nepřipravují v areálu Proskil v Branné, kde se dříve také v létě lyžovalo na trávě.

„Letos si chceme odpočinout, takže areál v létě zavřeme. V létě jsme nemívali nijak valnou návštěvnost,“ sdělil Rostislav Procházka ze střediska Proskil.