V areálu K3 Sport v Koutech nad Desnou ještě neskončila letní sezona, lanovka bude turisty vozit na Medvědí horu až do konce října. V provozu je už ale jen o víkendech. Zaměstnanci zde již připravují sněžná děla. „Je potřeba provést revize, seřídit stroje, už na tom pracujeme," řekl ředitel areálu Petr Marek.

Ve středisku Kaste v Petříkově se již za několik dní chystají rozebrat bobovou dráhu, která je oblíbenou letní atrakcí. „Dráhu uklidíme a budeme připravovat stroje na výrobu technického sněhu. Jen doufáme, že ještě pořádně zaprší. Vodu totiž bereme z potoka a pokud jí bude málo, úředníci z životního prostředí nám odběr omezí," vysvětlil majitel areálu František Kaštyl.

Poznamenal, že průběh nadcházející zimy si nikdo netroufá odhadnout. „Jen doufáme, že konečně bude taková, jak má být, mrazivá a s dostatkem srážek," dodal Kaštyl.

Jak se v minulých dvou zimách ukázalo, bez sněžných děl se lyžařské areály už vůbec neobejdou. Přírodního sněhu na horách již třetí zimu moc nepadá. Navíc je sucho, po jarním tání se hladiny toků nijak výrazně nezvedaly.

Pouze na Ovčárně pod Pradědem, který je nejvýše položeným lyžařským areálem v republice, musejí spoléhat jen na přírodní sníh. Středisko se totiž nachází v přírodní rezervaci a technické zasněžování v něm není povoleno vůbec. Minulá lyžařská sezona se zde tak rozjela až v půlce ledna.