Jen co odstartoval bývalý andělskohorský starosta Dušan Vavřík v sobotu 14. září u rybníka traktoriádu, děly se věci. Na trať okolo rybníka se vydali čerti na čtyřkolce, kosmonauti ve staré škodovce proměněné v raketu i další posádky zvláštních strojů.

Nemohl chybět současný starosta města Miroslav Novotný, který obsadil v konečném pořadí druhé místo za Pekelníky, třetí se umístili Holbáci.

Mají smysl pro humor

O co v závodě vlastně šlo? Nejprve o jízdu zručnosti v rozbahněném terénu, couvání vozidly do pomyslné garáže a slalom. Také o sekání a řezání dříví, střelbu ze vzduchovky, rozdělání ohně a další libůstky. To už voněl u rybníka pravý kotlíkový guláš, soutěžící si spolu s diváky mohli pochutnat i na čerstvě vyuzených klobáskách z tamní udírny. Vloni se do závodění ještě zapojila s dcerou Vendulkou zakladatelka traktoriády Markéta Štajgrová.

Letos do soutěže vyslala dceru samotnou. „Zjistila, že to není s mámou přece jen ono, tak si sehnala lepší parťačku. Schválně, jestli holky poznáte," uvedla Štajgrová. Bylo opravdu těžké dívky poznat. Skrývaly se snad pod kostýmy čertů? Nebo kosmonautů? Těžko říct.

Traktoriádu ani letos nevynechala Eliška Lakomá, která den před soutěží oslavila své čtrnácté narozeniny. Přijela na traktůrku podpořit dědečka Aloise a také si užít pořádné porce srandy. Další, nejstarší posádku tvořili Emil Novotný a Václav Doležal. „Je třeba udržovat tradice a u toho se skvěle bavit," prohlásil řidič Novotný.

Trať okolo rybníku byla k řidičům traktorů a jiných podivných vozidel letos nemilosrdná. To proto, že už od pátku 13. září v bruntálském regionu solidně popršelo. „Moc mi to nejelo, co se dá dělat. Starý stroj to je. Trať byla dobrá, ale abych to trochu odlehčil, na březích bylo na můj vkus dost málo bláta," řekl starosta Miroslav Novotný v gumácích obalených mokrou hlínou.

Mnozí účastníci, jako Václav Doležal, měli od bláta i obličej. Vynikající vozítko přivezli Holbáci. „Klouzalo to šíleně, je dost mokro," prohlásil po dojezdu do cíle Petr Svozil, řidič letitého volkswagenu z týmu Holbáků. Jeho volkswagen bez volnoběhu byl pro krosovou disciplínu v terénu jak dělaný. Spolujezdcem byl Svozilovi Mirek Stránský. Oba muži překonali i drobné technické nesnáze, které je v závodu provázely.

To už ale účastníci masírovali svaly na dovednostní disciplíny, které po spanilých jízdách bahnitým terénem následovaly.