O navrácení titulu vedení Andělské Hory usilovalo několik let. „Žádali jsme už v době starého zákona v roce 2004, ale nesplňovali jsme podmínky, tak jsme od toho upustili,“ řekl starosta Andělské Hory Dušan Vavřík.
Zákon o obcích byl nemilosrdný, mimo jiné muselo město splňovat podmínku počtu obyvatel. Na statut města nedosáhla obec, která jich neměla minimálně tři tisíce. Před dvěmi lety byl zákon novelizován a umožnil městům vyhlášeným před 17. květnem 1954 vrátit se zpět k titulu. Andělská Hora teď zřejmě patří se svými bezmála čtyřmi stovkami obyvatel mezi nejmenší městečka v republice.
Změna statutu si vyžádá několik kosmetických úprav, jako je pořízení nového razítka, opravu hlavičkového papíru a vývěsního štítu na budově úřadu. To by mělo stát do desetitisíce korun. „Práce zůstává stejná, jsme hrdí na to, že jsme dostali zpět název, který nám sebrali,“ pokračoval Vavřík.
První zmínky o hornickém městě Andělská Hora, původně nazvaném Engelsstadt, pochází z období okolo roku 1550. V roce 1890 měla Andělská Hora 2 400 obyvatel. V té době už ve městě měli zavedený vodovod i pouliční osvětlení. Obyvatel ubylo během válečných období. Podle historických pramenů měla Andělská Hora v roce 1948 pouze 108 obyvatel a na konci padesátých let se stala součástí Světlé.
„Stali jsme se součástí střediskové obce Světlá, která od nás převzala i to slovo hora. Andělská Hora jako název obce téměř zanikl. Pod Světlou Horou jsme byli až do roku 1990,“ dodal Vavřík.
Zuzana Pršalová