Anděl s panenkou, tak se jmenuje další výtvor z dílny malých řezbářů v Malé Morávce, který již zítra zaujme místo vedle pamětní desky Jana Kubiše v prostoru foyer Základní školy Okružní v Bruntále. Bude sem umístěn jako pocta národní hrdince Jindřišce Novákové.

Anděla vyřezala skupina dětí Školičky základů umělecké práce pro děti při Galerii u Šťastných Bobtailů v čele s osmiletou Julií Hulejovou, která řezbu navrhla. Kamarádka Akayenna jí pak pomohla návrh přenést a zvětšit na dřevo, nápad podpořil také jedenáctiletý Ondra Pánek, který celý projekt Andělé pro lepší svět vymyslel.

Panenka proti Heydrichovi

„Název Panenka proti Heydrichovi pochází z archivu České televize z pořadu Reportéři. Vypráví o zásluhách Jindřišky při eliminaci Heydricha," vysvětlila paní Vaculíková.

Jednou z nejmladších účastnic likvidace říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha byla Jindřiška Nováková, která bydlela v Libni. Její otec Václav patřil ke kmenovým členům sokolské odbojové organizace Jindra.

Po atentátu se parašutista Kubiš řítí na vypůjčeném bicyklu libeňskými ulicemi. U Nováků odhazuje kolo a rychle se schovává v domě. Pro jasnou stopu kolo posílá Marie Nováková svou čtrnáctiletou dceru Jindřišku. Jenomže už je pozdě, tři sousedky ji udávají gestapu, ačkoli změnila na doporučení vizáž, stejně je nakonec odsouzena a končí v koncentračním táboře Mauthausen, kde je následně popravena zastřelením.

Takový byl životní příběh statečné dívky.

Připojí se i další školy

Děti z Malé Morávky se rozhodly uspořádat akci, do které se zapojí minimálně tři školy v republice: Základní škola Okružní v Bruntále, kde bude anděl vystaven, Základní škola Pod Strání v Děčíně, kam Jindřiška docházela do roku 1938, než se z Děčína odstěhovala, a Základní škola Bohumila Hrabala v Praze 8, kterou Jindřiška navštěvovala až do svého zatčení.

Průběh akce

„Ve středu 13. ledna si děti mohou do školy přinést panenky, medvídky a další hračky bez válečného podtextu, v devět hodin dopoledne budou mít možnost se postavit, zazpívat si hymnu a potom by měly nahlas říct: My všechny děti potřebujeme mír, děkujeme ti, Jindřiško," vysvětlila Helena Vaculíková, galeristka a vedoucí Školičky v Malé Morávce.

Poté by měly všechny školy vyhlásit minutu ticha za popravenou dívku. V bruntálské škole navíc účastníci akce položí kytici k pamětní desce Jana Kubiše a k Andělovi s panenkou. Děti se mohou také podepsat na diplom v podobě velkého archu papíru a vzkázat něco této odvážné dívce.

„Potom se řekne několik slov o Jindřišce a uctíme památku národní hrdinky, která v tak nízkém věku prokázala mimořádnou statečnost," popsala další průběh této události Helena Vaculíková.

Nabádá také ostatní návštěvníky k zamyšlení. „Poprosila bych každého z přítomných, aby si zkusil představit, jak se asi muselo cítit čtrnáctileté dítě, v té chvíli už sirotek, noc před svou popravou, kdy její jedinou útěchou byla malá panenka, kterou svírala v náručí," vyzvala paní Vaculíková.

„Jindřiška Nováková dokázala na gestapu o určitých věcech nepromluvit a touto mlčenlivostí a svou smrtí zachránila mnoho dalších občanů, proto by nám mnohým měla být velikým příkladem," uzavřela Helena Vaculíková.

Miriam Opletalová