Dnes je Anastasii čtyřiadvacet let. V uplynulých dnech ukončila magisterské vysokoškolské studium na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské, Technické univerzity v Ostravě. Spolu s dalšími 735 spolužáky byla slavnostně promována v Aule VŠB-TUO v Ostravě-Porubě.

Co Vám pět let vysokoškolského studia dalo především?

Dospělí mi vždycky říkali, že roky strávené na vysoké škole jsou nejlepší roky života. To se mi během studia na VŠB-TUO potvrdilo. Na vysoké škole člověk tak nějak dospěje, naučí se organizovat čas a zadané úkoly. Mě se navíc podařilo studovat to, co mne baví, a tím pádem jsem získala mnoho cenných znalostí.

Studovala jste obor Finance a za diplomové práce jste získala zvláštní ocenění děkanky Ekonomické fakulty VŠB-TUO. Můžete nám své témata přiblížit?

Testovala jsem slabé formy efektivnosti na akciových trzích střední Evropy a USA.

Proč jste si zvolila právě tuto problematiku?

Efektivita trhů tvoří jeden z důležitých prvků při aplikaci metod analýz akciových trhů a rozhodování o obchodní strategii na kapitálových trzích. Obzvláště v období krizí může docházet na trzích k poklesu efektivnosti, což ovlivňuje vhodnost jednotlivých strategií. V diplomové práci jsem testovala akciové trhy České republiky a Polska, reprezentované akciovými indexy PX a WIG20, a americký trh, reprezentovaný indexem SP500 od roku 2004 do 2010. Testování jsem uskutečnila na časových řadách logaritmů výnosů jednotlivých indexů s využitím lineárních a nelineárních metod k tomu určených.

Už víte, kde budete po promoci pracovat?

Druhým rokem jsem stážistkou v celosvětové firmě Bosch, v divizi zabývající se tepelnou technikou v Krnově. Během stáže jsem prošla dvěma odděleními - controllingem a nyní Sales Exportem. Potěšilo mne, že mi v krnovské divizi nabídli plný pracovní úvazek. Dva roky se budu podílet na logistickém projektu.

Bohužel, není to práce přímo v oboru, ale podle mne není na škodu, když člověk získá povědomí i o fungování jiných oddělení. Mýmcílem je do budoucna odcestovat v rámci zaměstnání u firmy Bosch na zahraniční praxi a vrátit se k mé specializaci.

Co byste poradila studentům, kteří v září na vysokou školu teprve nastoupí?

První ročník je dost kritický. Nejdůležitější je nepodcenit přípravu, a to zejména v obtížných předmětech jako je Matematika a Mikro a Makroekonomie. Dále bych studentům chtěla poradit, aby si dobře rozmysleli, který obor si zvolí. Každý je totiž jiný a každý má své klady a zápory.

A dovolte mi ještě jednu radu: Všem studentům doporučuji, aby využili nabídku zahraniční stáže. V rámci programu Erasmus jsem absolvovala studijní pobyt ve Slovinsku a bylo to opravdu super. Zlepšíte se nejen v angličtině, ale taky zažijete hodně legrace a získáte nové přátele. Přitom studia v zahraničí se není třeba obávat.

Během pobytu se o vás stará hostitelská univerzita, kdy je každému studentovi přidělen jeden zahraniční student - takzvaný „buddy“, tedy volně přeloženo „brácha“, který je mu nápomocen se zařizováním potřebných věcí. Kromě toho na zahraničních fakultách působí takzvaní erasmus - koordinátoři, kteří pomáhají s adaptací studentů z cizích zemí v nové škole. Takže není se vůbec čeho bát. Jen do toho!

Libuše Miarková