Kdy nás také odříznou od klasického televizního signálu? Tyto a další otázky spojené s nabíháním digitálního vysílání se nyní honí hlavou lidem v celé republice. Důvodem jejich současných obav je definitivní vypnutí analogového signálu na Domažlicku, ke kterému došlo na přelomu srpna a září. Znovu se proto o danou problematiku začali zajímat i diváci v Moravskoslezském kraji, kde prozatím nové digitální vysílání běží stále souběžně s tím starým analogovým.

„Dokdy si budu muset koupit nějaký ten přístroj, který mi pomůže přijímat digitální vysílání? Když zaváhám, nebudu mít ze dne na den na obrazovce pouze zrnění? Nebo se mě tento problém netýká, když mám doma kabelovku?“ zajímala se v těchto dnech například Věra Koukolová z Ostravy.

Podle odborníků na zavádění digitálního vysílání v České republice nemusí mít ona ani další lidé na Ostravsku zatím strach. Na úplné vypnutí analogového televizního signálu si totiž ještě pár let počkají. Totálního přechodu pouze na digitální vysílání, jak se to nyní událo na Domažlicku, by se měli zdejší lidé podle stávajícího harmonogramu dočkat až na počátku roku 2010. Z technických důvodů se však začíná hovořit i o tom, že by úplný přechod na digitální vysílání mohl přijít ještě o dva roky později.

„Dle našich informací je termín úplného přechodu na digitální vysílání na Ostravsku zatím neznámý. Vše bude záležet na definitivním schválení plánu pro vypínání analogového vysílání. Podle některých návrhů by se při vypínání analogů mělo postupovat proti směru hodinových ručiček,“ sdělil na dotaz Deníku Vlastimil Vopátek z poradenského centra Digitalinfo. První na řadě by tak podle jeho slov mělo být Ústecko, pak postupně Karlovarsko, Plzeňsko, jižní Čechy, jižní Morava a následně teprve Ostravsko.

„Vzhledem k tomu, že se měl analog na Domažlicku vypínat již na konci června, a skutečně se vypnul až k poslednímu srpnovému dni, jsou jakékoliv prognózy předčasné,“ vysvětlil dále Vopátek.

Převedou kabelovky signál za příplatek? A jak se tedy mají na přechod na digitální vysílání připravovat diváci, kteří si dnes ladí stanice přes kabelovku? Pokud nechtějí, tak nijak. Speciální set-top-box, který je pro převod digitálního signálů pro současné televizory nutný, by totiž potřebovat neměli. Po vypnutí analogů by jim ho měla převést už samotná kabelová společnost. Přístroj si tedy budou muset zakoupit jen diváci, kteří dnes mají televizor naladěný přes domácí či společnou anténu.

„Podle mého názoru se zákazníků kabelových televizí vypínání analogu nijak nedotkne. Může nastat situace, že si za příjem digitálních programů budou muset připlatit na měsíčních poplatcích, ale toto je plně na rozhodnutí kabelových společností. Zákazník si platí příjem a vše ostatní je podle mě starost kabelovek,“ uvedl ještě Vlastimil Vopátek.

Informační linka digitalizace ČR Máte ještě nějaké nejasnosti týkající se přechodu na digitální vysílání? Pak volejte na speciální informační linku 844 151 151. Její operátoři vám poradí v každý pracovní den od 9 do 17 hodin. Odpovědi na své otázky můžete najít také na internetové adrese http://digitalinfo.cz.

Na kolik televizorů se doma díváte, tolik set–top–boxů budete potřebovat

Chcete přejít na digitální vysílání, a nevíte jak? Rada je jednoduchá – pořiďte si set-top-box, zapojte do něj z jedné strany anténu a z druhé váš televizor. Pak už jednoduše nalaďte kanály a můžete se začít dívat. Set-top-box, neboli digitální tuner, je malá krabička velmi podobná klasickému satelitnímu přijímači. Připojit se dá ke všem současným televizorům. Televize pak funguje jako projektor obrazu a další funkce jako přepínání či hlasitost se už ovládají právě přes digitální tuner prostřednictvím dálkového ovládání.

Nabídka set-top-boxů na českém trhu je široká, zákazník by však neměl být zaskočen, že u nich nefigurují známé firmy vyrábějící elektroniku. Většinou je totiž vyrábějí společnosti specializující se na satelitní techniku. Jejich cena začíná zhruba na patnácti stech korunách a dle dalšího vybavení roste výše.

A jaké jsou hlavní výhody digitálních tunerů? Už základní přijímače nabízejí funkci EPG, což je elektronický programový průvodce. Díky němu si můžete během sledování pořadu zjistit jeho délku či název, nebudete už potřebovat ani klasický televizní program, protože i ten se vám po stisku tlačítka objeví na obrazovce.

Nevýhodou set-top-boxů pak je, že jsou prakticky připojitelné pouze k jednomu televizoru. I kdyby se totiž připojily k více televizím, na všech obrazovkách by musel běžet jeden a tentýž program. Druhou, ale mnohem dražší možností, jak si doma naladit digitální vysílání, je pak zakoupení nové televize. Vybrat musíte takovou, která už má set-top-box zabudován v sobě.