„Do doby komplexní rekonstrukce zahrady SVČ by měl provoz občerstvení být ve stejném režimu, jaký je dosud,“ informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová. V uplynulých dvou letech nabídka občerstvení v zahradě SVČ zahrnovala čepované pivo a hosté si tu mohli dát třeba i čaj s rumem.

Rodina podnikatele Vladimíra Houdka provozovala občerstvení v SVČ přes 20 let. Když v roce 2017 dostala výpověď, radní to zdůvodnili tím, že se jim nelíbí prodej alkoholu v zařízení pro děti a mládež. Vladimír Houdek v roce 2017 přišel na zasedání zastupitelstva, aby radním a vedení města od plic řekl, co si o jejich postupu myslí.

„To, že do zahrady SVČ začali chodit lidi a stalo se z ní lukrativní místo, je výsledek 25 let naší práce. Díky nám ta zahrada přišla do povědomí veřejnosti. Naráz dostaneme výpověď a nikdo se s námi nebaví?“ uvedl Houdek.

„Řádně platíme nájem, řádně se staráme o majetek města a vy ani neuznáte za vhodné přijít za Houdkovýma a probrat i nějaké jiné varianty než výpověď? Rada ji odsouhlasila hlasováním v poměru 8:0. Copak nikdo v radě nemá opačný názor na smlouvu, která tu fungovala 25 let? Když nám navýšili smlouvu o DPH, překousli jsme to a jeli dál, přestože nás vůbec nemuselo zajímat, jestli je město plátce nebo ne. O jakém alkoholu to mluvíte? U Houdků vám alkohol vadí, ale na vašich akcích pořádaných městem v SVČ ne? Byl alkohol záminka nebo skutečný důvod k vyhazovu?,“ obrátil se Vladimír Houdek na krnovské radní na zasedání zastupitelstva v roce 2017.

O slovo se přihlásil tehdejší místostarosta Krnova Jan Krnoška (ANO) „Pan Houdek má pravdu v tom, že důvodem byl skutečně alkohol. Na město totiž přišlo vyjádření ze školní inspekce s upozorněním, že tam podáváme alkohol. Město také dostalo návrh na další rozvoj zařízení SVČ, což byl také podnět, na základě kterého rada tímto způsobem rozhodla. Rada chce zachovat, co tam bylo. Chceme tam mít znova zázemí s občerstvením, jen se to přesoutěží,“ zdůvodnil Krkoška výpověď Houdkovým v roce 2017.

Opoziční zastupitel Marian Przybyla (KSČM) pořádal o písemné podklady, na základě kterých radní rozhodli. „Nájmy jsou v kompetenci rady, takže zastupitelé jim do toho nemohou zasahovat. Nicméně bychom měli dostat zprávu o důvodech této výpovědi, ať jsme informováni,“ uvedl Przybyla s tím, že za 25 let nezaznamenal žádné stížnosti na podnikání Houdkových.

„Takže vy nám to sprostě seberete,“ glosoval Vladimír Houdek rozhodnutí radních v závěru svého emotivního vystoupení.

Pro Houdkovi, kteří v SVČ začínali své podnikání se třemi stolky a postupně zde vybudovali oblíbené občerstvení s kapacitou 250 míst, bylo nepřijatelné jít do výběrového řízení na něco, co s velkým úsilím sami vybudovali. Hrdost jim nedovolila soutěžit o právo užívat výsledky své práce.