České restaurace, bary a herny procházeli policisté s úředníky od 23. srpna do prvního školního dne. „Zkontrolovali celkem 2204 provozoven a 8681 nezletilých,“ informoval včera ředitel pořádkové policie Petr Sehnoutka. Jak uvedl, policisté v souvislosti s kontrolami přišli na 37 trestných činů. Snad možná i proto policie avizuje, že podobné kontroly budou v barech a restauracích pokračovat i nadále.

Podle ředitele sekce protidrogové politiky úřadu vlády Jindřicha Vobořila by se podobné prověrky měly provádět pravidelně. Chtěl by se zaměřit také na tvrdší postihy těch, kteří dětem alkohol prodávají. Podniky, které dětem opakovaně poskytnou alkohol, by podle Vobořila měly přijít o licenci.

Konzumace alkoholu lidí mladších 18 let je v Česku nadprůměrná. Například podle evropské studie ESPAD, zabývající se ochranou dětí před alkoholem a drogami, se v posledním roce nejméně jednou opilo 48 procent 16letých Čechů, přičemž evropský průměr byl 39 procent.

Národní monitorovací středisko pro drogy zase uvádí, že až 68 procent lidí ve věku 15 až 24 let popíjí alkohol několikrát do měsíce. Česká společnost je přitom k požívání alkoholu velmi tolerantní, občasnou konzumaci považuje za přijatelnou 78 procent obyvatel.

(vj)