Zajímavý způsob, jak pomoci druhým, představuje aktivita Sněhuláci pro Afriku. Jedná se o celostátní iniciativu, za kterou stojí Gymnázium v Ostravě Hrabůvce a obecně prospěšná společnost Kola pro Afriku a hlavně spousta dětí, mladých lidí a jejich učitelů z celé republiky.

Sněhuláci učí děti pomáhat

„Cílem akce Sněhuláci pro Afriku je formou hry pomoci dětem v Africe. Zapojují se školy a školky, na všech místech se staví sněhuláci a děti dávají dobrovolný příspěvek. Z něj je hrazena doprava kol českých dárců dětem do Afriky," uvedla organizátorka a kantorka Gymnázia v Hrabůvce Michaela Böhmová.

Kola pomáhají dětem dostat se do školy. „Bez kola je pro africké děti vzdělání mnohdy nedosažitelné, protože vzdálenosti do škol jsou obrovské," upřesnila Michaela Böhmová.

Samotné stavění sněhuláků na školách většinou doprovází doprovodná osvětová činnost, kdy učitelé seznamují děti s životem v Africe a vysvětlují, jak potřebná je pomoc. A když není sníh? Děti si s nedostatkem sněhu poradí. Kreslí, vyrábí sněhuláky z různých materiálů nebo si oblečou masky sněhuláků

Sněhuláci bez sněhu

Letos se do akce Sněhuláci pro Afriku zapojilo 230 škol, mezi nimi také několik z našeho okresu: ZŠ a MŠ Horní Město, ZŠ Malá Morávka, ZŠ a MŠ Jindřichov a Střední pedagogická a střední zdravotnická škola Krnov.

„Zapojujeme se už potřetí, učíme děti pomáhat slabším a jiným dětem. Akce Sněhuláci pro Afriku není jediný způsob, jak toto děti učíme. Sbíráme také víčka pro zdravotně postižené, chodíme vystupovat do Domova pro seniory v Dolní Moravici a podobně," informovala ředitelka ZŠ a MŠ Horní Město Jana Fréharová.

Stavění sněhuláků měli v Horním Městě naplánováno na středu 3. února, přeložili ji ale na 17. února. „Uvidíme, jestli bude sníh, pokud ne, poradíme si a vyrobíme sněhuláky z papíru, už jsme to tak jednou udělali, když nebylo dost sněhu," dodala Jana Fréharová.

Kola pojedou v březnu

Na konci března budou do Afriky, konkrétně do Gambie, vypraveny další dva kontejnery s přibližně 900 koly. Stejnému počtu dětí tak bude umožněno přiblížit se ke vzdělání.

„Celkově pak za uplynulé tři roky této aktivity překročíme hranici 5000 kol zaslaných africkým dětem," uvedla Michaela Böhmová.

Akce potrvá do začátku března, školy a organizace, jež by měly zájem projekt podpořit, se stále ještě mohou přihlásit na www.snehulaciproafriku.cz. Pak proběhne velké hlasování o nejoriginálnější sněhuláky republiky, jejich odměnění. „Odměnit chceme také školy za jejich ochotu zapojit se, 8. dubna budeme ze všech zapojených škol losovat tři, jež od nás dostanou věcné či finanční ceny," uzavřela organizátorka akce.

Organizátorka akce Michaela Böhmová o akci Sněhuláci pro Afriku:„Je skvělé vidět, kolik lidí u nás je ochotno darovat nepoužívaná kola a kolik učitelů a dětí je ochotno svou aktivitou posunout tento dar až na místo určení. Přitom akci nevnímáme primárně jen jako pomoc Africe, akce učí pomáhat také naše děti, učí je nebýt lhostejnými, zajímat se o to, zda mohou někomu pomoci a kdo jejich pomoc potřebuje.

Zároveň akce podporuje jejich tvořivost, společnou aktivitu. Za předchozí tři ročníky máme tak kladné ohlasy a povzbudivé reakce patronů z jednotlivých škol, že nám to dodává elán akci stále uskutečňovat, jako kantorka si nesmírně cením nasazení patronů, jejich ochoty udělat něco navíc, strhnout děti a užít si akci spolu s nimi."

Školy našeho regionu, které se zapojily do akce Sněhuláci pro Afriku:

>> ZŠ a MŠ Horní Město
>> ZŠ Malá Morávka
>> ZŠ a MŠ Jindřichov
>> Střední pedagogická a střední zdravotnická škola Krnov

Gabriela Mathiasová