Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agresivní rostlina ohrožuje rezervaci

Bruntál, Kunov - Přírodní rezervace ležící v Kunově, místní části Bruntálu, je v nebezpečí. Ohrožuje ji nepůvodní zavlečený rostlinný druh netýkavka žlaznatá.

27.10.2009 6
SDÍLEJ:

Trhání netýkavky žláznaté na Hamerském potoce.Foto: Miroslav Trégler

Ta se tady k nelibosti ochranářů začíná silně rozrůstat vedle už dřívějšího škůdce, křídlatky.

Účinná obrana? Pokosit mladé rostliny

„Toto všechno není dobré, protože to jsou rostliny agresivní, velice dobře se rozmnožují a můžou znamenat ohrožení této lokality s chráněným, ohroženým druhem kapradiny pérovníku pštrosího,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Bruntále Vladimír Procházka.

Problém netýkavky se skrývá v tom, že vytlačuje původní druhy rostlin a v oblastech svého výskytu mění složení rostlinných druhů. Velmi dobře, až agresivně, se totiž rozmnožují. Netýkavky mají tobolky, které v době zralosti puknu i při sebemenším dotyku.

„Její semena vystřelují až do vzdálenosti několika metrů, potom se vodou dále posouvají. Její porosty jsou mohutné, zastiňují podrost a boj s touto rostlinou je poměrně náročný. Je ale samozřejmě možný. Protože se jedná o jednoletou rostlinu, je ideální ji pokosit, nebo úplně vytrhat v době květu a tím zabránit tvorbě semen,“ vysvětlil Vladimír Procházka.

Bruntálští úředníci mají svázané ruce

Problémem ovšem je, že bruntálský odbor životního prostředí v rezervaci zasahovat nemůže.

„Odbor životního prostředí Bruntálu nemá v této lokalitě přímé kompetence, protože management, to znamená systém ochrany a péče o toto chráněné území je v kompetenci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, konkrétně Správy CHKO Jeseníky,“ potvrdil Vladimír Procházka.

Odborníci z odboru životního prostředí nemohou tedy v rezervaci, která leží v obvodu působnosti jejich úřadu, nic samostatně podniknout. Mohou na hrozící nebezpečí pouze upozornit, což však může udělat kdokoliv, komu není lhostejné životní prostředí.

Rezervace a její rostlinný nepřítel
Přírodní rezervace v Kunově byla vyhlášená v roce 1989 na rozloze 4,16 ha a tvoří ji pozůstatek lužního lesa kolem bývalého vodního náhonu. V této staré jasanové olšině roste velké množství chráněné kapradiny pérovníku pštrosího.

Netýkavka žlaznatá je statná rostlina pocházející z Asie. Do českých zemí se dostala v 19. století jako okrasná rostlina, rychle zdomácněla a začala se šířit.

Ladislav Olejníček

Měly by se netýkavky z rezervace v Kunově vysekat?

Ano, netýkavky přece ohrožují původní rostliny.

50 %

Ne, člověk by takto neměl do přírody zasahovat.

17 %

Nevím, nedokážu to posoudit.

33 %

Hlasovalo: 6

Anketa byla ukončena

Místo události:
27.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení