Trhy začínají v neděli

Smrk na krnovském náměstí se rozzáří vánočními světýlky v neděli 4. prosince. Ve stejný den budou na náměstí zahájeny adventní trhy.

Stánky s vánočním zbožím, ukázky dávných řemesel, zvyků a tradic, unikátní vyřezávaný betlém s postavami v životní velikosti, živý betlém, Ježíškova pošta, zvoneček pro štěstí a bohatý doprovodný program oživí náměstí od neděle až do soboty 10. prosince.

Na pódiu se o hudbu a kulturu mimo jiných postarají Yvetta Blanarovičová, Rock&Roll Band Marcela Woodmana, vokální kvartet Bohemia Voice, Adam Mišík nebo Martin Maxa.

Mikuláš letos přijede v kočáře s koňmi

„Slavnostní rozsvícení vánočního stromu tradičně doprovodí ohňostroj a v průběhu týdne nebudou chybět další oblíbené body programu jako příjezd Mikuláše v kočáře taženém koňmi, lovení kaprů s Českým rozhlasem Ostrava nebo přílet třináctimetrového anděla.

Připravili jsme ale také novinky. Mezi ně patří soutěže a tvořivé dílny pro děti v dopoledních hodinách. Jak věříme, využijí je nejen mateřské a základní školy, ale zejména rodiče s dětmi. Poprvé na našem jarmarku také vystoupí Majda z Kouzelné školky," uvedla vedoucí krnovského odboru školství, kultury a sportu Pavlína Říhová.

Náměstí plné hudby a zpěvu našeho regionu

Prostor na náměstí samozřejmě dostanou i soubory z Krnova a okolí. Vystoupí zde cimbálová muzika Cvilíňa, Janáčkovo brumendo, Ženský pěvecký sbor, country skupina Wagon, Soubor alternativní hudby, Fun Band a Swing kvartet se zpěvačkou Marií Velikou, žáci soukromé umělecké školy ZUŠ i děti z mateřských škol.

„A protože k Vánocům patří především dárky, mohou se děti těšit třeba na interaktivní program Zázrak Vánoc, v němž budou mít možnost některý získat," řekla Dana Gojná z krnovského odboru školství, kultury a sportu.

Proč je letošní jarmark kratší

Loni touto dobou Krnov zažil nezvykle dlouhé vánoční trhy, které trvaly šestnáct dnů. Proč se letos jejich délka zkrátila na sedm dnů?

„Minulý rok jsme se pokusili vyhovět občanům, kteří upozorňovali na skutečnost, že po ukončení třídenního či pětdenního jarmarku je Hlavní náměstí po zbytek předvánočního času prázdné. Potýkali jsme se a letos se nám to opět potvrdilo. Ti zpravidla nechtějí zůstávat v Krnově déle než dva tři dny, protože je u nás slabá kupní síla," sdělila Pavlína Říhová.

Pokud organizátoři chtěli, aby lidé na trzích měli každý den z čeho vybírat ve stáncích s jídlem a svátečním zbožím, museli jejich délku zkrátit.

Konkurují stánky stálým provozovnám?

A ještě na jeden rozdíl proti loňsku Pavlína Říhová upozornila. Po ukončení jarmarku se na náměstí neobjeví stánky, v nichž se do Vánoc v odpoledních hodinách prodával čaj, punč a svařák.

„Rozhodli jsme se, že pronajímáním stánků nebudeme vytvářet konkurenci pro místní podnikatele, kteří v centru města provozují kavárny či cukrárny. Věříme, že dokážou tento sortiment lidem také nabídnout a vytvořit vánoční atmosféru i v dalších dnech," dodala Pavlína Říhová.