Část dopisů měli mít už dávno v rukách klienti ČSOB Penzijního fondu Stabilita. Ty ale končily u krabice na odpad v přízemí na ulici K.H. Máchy 4. Od letošního roku změnil fond doručovatele písemností z České pošty na mezinárodní společnost TNT Post.

Provinil se její zaměstnanec, kterého na hodinu ze zaměstnání vyhodili. Letos dopis s výpisem z účtu nedostala například Jarmila Hermanová, shodou okolností pracovnice České pošty. Ležel rovněž v kupě dalších na zcela jiné adrese.

„To víte, že mě to štve. Doteď nám to chodilo přes Poštu. I u nás se někdy něco takového může stát. Ale pokud to neudělá úmyslně, co si na něm vezmu,“ rezignovaně konstatovala Jarmila Hermanová.

Jí samotné schovávají veškeré písemnosti právě v práci, na poště. Na nespolehlivého doručovatele má pifku: „Není to dobré, je to hnusné. Vadit mi to vadí v každém případě. Třeba ho potrestají a vyhodí. Buď to udělal úmyslně nebo se na to vykašlal. Jestli to byl mladší, do toho nevidíte. Ti starší byli poctivější. Hlavně aby mi to už teď došlo.“

Na případ upozornil naši redakci Deníku invalidní důchodce bydlící v domě na K. H. Máchy 4, Ten nám v pátek 18. července v poledne sdělil: „Už od čtvrtku se dopisy pro cizí adresáty neobjevují. Jeden přišel z penzijního fondu teď mému synovi, měl ho řádně ve schránce.“

Pohyby na účtech, jejich výši, rodné čísla, z toho všeho podle důchodce mohl mít někdo prospěch. „Ty pohozené dopisy mohl kdokoliv zneužít. Dostane to do ruky nějaký parchant a ten už bude vědět, co s tím. Naštvalo mě to nebetyčně. Někdo mi třeba pošle nějaký důležitý dopis, ten se ztratí a já budu mít oplétačky,“ shrnul své pocity invalidní důchodce.

Podobný nález učinil již jednou, před pěti lety. „Venčil jsem psa a tam u stromu leží disketa do počítače. Na ní firma a jméno doktora. Sháněl jsem ho tu v nemocnici, pátral jsem jak FBI. Byl to ortopéd v Moravském Berouně, bydlí v Kočově,“ vzpomínal invalida.

„Volal jsem mu, během chvilky si pro to dojel. Měl v tom celé účetnictví od firmy. Až mi to postavilo chlupy do pozoru. Holka z kanceláře to po cestě z práce ztratila a stálo ji to místo. V té firmě skončila,“ popsal důchodce svou předchozí zkušenost s nálezem důvěrných dat.