V Krnově masopustní průvod vyrazí ve čtvrtek 16. února ve 14 hodin od pivovaru na Dvořákově okruhu. Masky v čele s dechovkou Krnbovanou zamíří k radnici, kde je očekává vedení města.

V Ryžovišti, kde obnovili masopust jako první v okrese Bruntál, mají akci 18. února. Obec Vysoká pořádá masopust 17. února ve Společenském domě v Bartultovicích. Asi největší masopustní akce se odehrává ve Starém Městě u Bruntálu. Staroměstský masopust 2023 bude 25. února ve 14 hodin.

Masopust. Ilustrační snímek
Masopust? Přesvědčili jsme UNESCO o jeho jedinečnosti, říká etnografka

V Radimi, což je místní část Brantic u Krnova, začali sousedé masopust pořádat teprve před pár lety. Vyráží v průvodu masek s traktorem a valníkem pozvat všechny na masopustní bál spojený s pochováváním basy v sokolovně.

"Doporučujeme sousedům pochlubiti se svými kořalkami a hospodyňkám svými chlebíčky," vzkázali organizátoři ze spolku Radimáci. Obzvláště je potěšilo, že letos do Radimi dorazila také jednočlenná polská delegace z Wroclawy, aby studovala specifika nedávno obnoveného Masopustu.

V tradiční katolické společnosti byla postní doba dodržována jako zákon. Proto zbožný lid cítil potřebu si před povinným zpřísněním životosprávy ještě naposledy vyhodit z kopýtka. Masopust vznikl na podobném principu jako záchvatové přejídání a hladovění při bulímii. Každý si chtěl pořádně nacpat břicho, aby měl dost sil zvládnout čtyřicetidenní půst až do Velikonoc.

Kozy potřebují přístřešek a pastvinu, v zimě zase chlév a seno
Jak a proč chovat kozy? Mléko i maso patří mezi zdravé delikatesy

Nezřízená konzumace dobrot a alkoholu na masopustních akcích se stále dodržuje, čtyřicetidenní půst už většinou ne. Půst jako spirituální přípravu na nejdůležitější křesťanský svátek spojený se smrtí Krista na kříži se už i v katolických rodinách dodržuje jen vzácně. Na druhou stranu přibývá těch, pro které je dočasné vegetariánství vlastně jarní očista organismu spojená se sníženým přísunem kalorií.

Zajímavé je, že církev termínem „půst od masa" myslí jen maso teplokrevných zvířat, zatímco na rybí maso se zákaz konzumace v postní době nevztahuje. Evangelíci v roce 2011 doplnili masopust autopůstem, aby si lidé zkusili, jak dlouho vydrží bez auta.