Pro mnohé lidi v Bruntále to už patří k příjemnému ozvláštnění vánočních svátků. Na Boží hod se jdou odpoledne projít a zajdou k rybníku, kde se koupou otužilci. V neděli 25. prosince se uskutečnil šestý ročník Bruntálského krystalku.

Opět dorazil Pavel Poljanský, který akci před šesti lety v Bruntále založil. K němu se přidali pravidelní účastníci Josef Dostál z Brantic a Jan Horáček ze Staré Vsi. Loni poprvé až z Opavy dorazil Stanislav Boháč, letos přijel znovu. Už má více než sedmdesát let, ale ve vodě vydržel nejdéle. Otužuje se od roku 1965.

Letos to bylo poprvé, co se akce zúčastnila i žena. Alenu Svobodou z Bruntálu ke koupeli vyprovokovaly děti. „Hádaly se se mnou, že to neudělám,“ prozradila Alena Svobodová.

Na akci se nijak nepřipravovala, ani neotužuje, ale už čtyřicet let chodí pravidelně do sauny.

„Nevsadila jsem se, jen jsem řekla, že to udělám,“ podotkla. Škoda, že se nevsadila, výhra by byla její. Statečně se ponořila do studené vody spolu s dalšími otužilci

Pavla Poljanského potěšilo, že přišlo hodně diváků. „Mám z toho velkou radost, že je takový zájem veřejnosti. To je můj největší strach, když sem jedu, vždycky si říkám kolik přijde lidí a jestli přijdou nějací otužilci nebo budu plavat sám. Je to taková společná oslava Vánoc, že se tady sejdeme,“ řekl Poljanský.

Na akci jezdí jen z nadšení, k Bruntálu si vytvořil dobrý vztah v dobách, kdy sem jezdil trénovat, nyní už se závodění nevěnuje.

Někdy se ho lidé ptají, kolik za to od města dostal. „Říkám jim: nic. O to tu přeci nejde. Ta účast a podpora veřejnosti, to je odměna,“ dodal Poljanský.